Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    J. Seifert: Pár kapek rosy

    Položka č.: 872

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 28. 05. 2021 10:35

    bibliofilie, sign. lept ve frontispisu K. Svolinský, podpis autora v tiráži, vysadil a vytisk V. Bujárek, bez dalších nakl. údajů, koženková převazba, ochranné pouzdro, 20s., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG …

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Z korespondence Bedřicha Smetany

    Položka č.: 906

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 28. 05. 2021 11:09

    bibliofilie, 21,5 x 15 cm, 3x mědiryt K. Svolinský, vyd. Supraphon, Praha, 1973, podpis K. Svolinského v tiráži, ruční papír z Velkých Losin, ex. 154/200, šitá brož. s přebalem , lehce povolná šitá vazba, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čes…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Novotný Silvan Karel - Hory smutku

    Položka č.: 915

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 28. 05. 2021 11:18

    kniha, 22 x 15 cm, kresby K. Svolinský, typografie K. Novák, ex:45/300, podpis autora v tiráži, edice Ratolest, pův. celokožená vazba, 53s., v kart. pouzdře, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SV…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Z korespondence Bedřicha Smetany

    Položka č.: 917

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 28. 05. 2021 11:20

    bibliofilie, 21 x 15,5 cm, 3x mědiryt K. Svolinský, vyd. Supraphon, Praha, 1973, edice Lyra Pragensis, podpis K. Svolinského v tiráži, ruční papír z Velkých Losin, ex. 117/200, šitá brož. s přebalem, dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, čle…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Podpis

    Položka č.: 606

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Plánované ukončení: 27. 05. 2021 15:00

    papírová obálka, 9,5 x 16,5 cm, podpis autora na obálce, autorem navržené poštovní známky, razítko Pražské jaro, 1953, pěkný stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Kresby Karla Svolinského

    Položka č.: 436

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 27. 05. 2021 15:00

    kniha, 30 x 22 cm, originální kresba s podpisem K. Svolinský, r. 1965, vyd. Albatros, Praha, 1947, původné pevná vazba s obálkou, lehce opotřebena obálka, pěkný stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID1**1 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Legenda o sv. Kateřině

    Položka č.: 242

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 27. 05. 2021 15:00

    bibliofilie, 29 x 20 cm, litograficky kolorované dřevoryty Karla Svolinského, sign. na titulní dvoustraně a v tiráži, vydal Spolek českých bibliofilů, Praha 1941, typo. Method Kaláb, vazba a kartonové pouzdro Ladislav Hodný st., 320 výtisků, 189 s., polokožená vazba, ochranné pouzdro, velmi dobrý st…

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Loutky (Ex libris Jana a Elišky Králových)

    Položka č.: 225435

    Vyvolávací cena: 70 CZK (3 €)

    Plánované ukončení: 31. 05. 2021 19:26

    zinkografie, 1944, 7,6 x 4,8 cm, DU značeno KSvolinský 1944, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 70 CZK (3 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Ilustrace k Rozina Sebranec

    Položka č.: 249262

    Vyvolávací cena: 80 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 03. 06. 2021 20:28

    litografie, 23,5 x 15 cm, papír při levém okraji zašpiněn a v rozích pomuchlán, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 80 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook