Karel Svolinský

(1896-1986)

žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Akt

    Položka č.: 92

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 14:44

    dřevoryt, 21 x 8,3 cm, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Prorok

    Položka č.: 46

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 16:16

    dřevoryt, 39,5 x 24 cm, sign. PD KSvolinský, při horním okraji papíru mimo tisk zbytky lepenky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Z korespondence Bedřicha Smetany

    Položka č.: 894

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 27. 11. 2020 08:20

    bibliofilie, 21,5 x 15 cm, 3x mědiryt K. Svolinský, vyd. Supraphon, Praha, 1973, podpis K. Svolinského v tiráži, ruční papír z Velkých Losin, ex. 154/200, šitá brož. s přebalem , lehce povolná šitá vazba, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čes…

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dr. Edvard Beneš - Soudobá Francie

    Položka č.: 899

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 27. 11. 2020 08:25

    bibliofilie, 25 x 19,5 cm, 1x dřevoryt K. Svolinský, soukromý tisk, Přerov, 1937, volné složky v papírové obálce, 51s., dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Novotný Silvan Karel - Hory smutku

    Položka č.: 908

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    Plánované ukončení: 27. 11. 2020 08:34

    kniha, 22 x 15 cm, kresby K. Svolinský, typografie K. Novák, ex:45/300, podpis autora v tiráži, edice Ratolest, pův. celokožená vazba, 53s., v kart. pouzdře, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SV…

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Z korespondence Bedřicha Smetany

    Položka č.: 914

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 27. 11. 2020 08:40

    bibliofilie, 21 x 15,5 cm, 3x mědiryt K. Svolinský, vyd. Supraphon, Praha, 1973, edice Lyra Pragensis, podpis K. Svolinského v tiráži, ruční papír z Velkých Losin, ex. 117/200, šitá brož. s přebalem, dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, čle…

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    J. Seifert: Pár kapek rosy

    Položka č.: 363

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, sign. lept ve frontispisu K. Svolinský, podpis autora v tiráži, vysadil a vytisk V. Bujárek, bez dalších nakl. údajů, koženková převazba, ochranné pouzdro, 20s., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG …

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Proměny

    Položka č.: 401

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, 25,5 x 18 cm, 8x sign. mědirytina K. Svolinský, vyd. Supraphon, Praha, 1974, edice Lyra Pragensis, ex: 161/200, ruční papír z Velkých Losin, volné listy v papírovém přebalu, kart. desky, kart. pouzdro, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely n…

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Proměny - Osm mědirytin

    Položka č.: 272

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, 8 sign. mědirytin a ůvod K. Svolinský, tisk Dřímal, ed. Lyra Pragensis, vydal Supraphon, Praha 1974, volné listy v deskách a v kazetě, nestr., losinský ruční papír, ex. 111/200, ochr. pouzdro, výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Pr…

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)

    Poslední dražitel: ID5**6 Historie příhozu

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dvojice

    Položka č.: 250549

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 18:35

    akvarel, papír, 17,6 x 14,5 cm, PD monogr. K S, pasparta, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Ptáček

    Položka č.: 250550

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 18:36

    akvarel, papír, 20,6 x 24,5 cm, sign. PD Svolinský, pasparta, rám, zažloutlý papír, na rámu oděrky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Kytice

    Položka č.: 250551

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 18:37

    tuš, papír, 16,7 x 12 cm, PD monogr. K S, pasparta, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Bez názvu

    Položka č.: 250552

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 26. 11. 2020 18:38

    litografie, 1949, 26 x 34 cm, sign. PD KSvolinský 1949, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka s květinami

    Položka č.: 136651

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 01. 12. 2020 18:54

    litografie, 19,5 x 18,1 cm, značeno PD na kameni KS, Antikvariát Dlážděná, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka v šátku

    Položka č.: 249261

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    Plánované ukončení: 10. 12. 2020 19:16

    dřevoryt, 14,5 x 11,5 cm, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Ilustrace k Rozina Sebranec

    Položka č.: 249262

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    Plánované ukončení: 10. 12. 2020 19:18

    litografie, 23,5 x 15 cm, papír při levém okraji zašpiněn a v rozích pomuchlán, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 100 CZK (4 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Dívka s knihou

    Položka č.: 238842

    Vyvolávací cena: 1.300 CZK (52 €)

    Plánované ukončení: 15. 12. 2020 16:10

    dřevoryt, 30,5 x 27 cm, sign. PD KSvolinský, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.300 CZK (52 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Karel Svolinský

    (1896-1986)

    Máj

    Položka č.: 251076

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 17. 12. 2020 15:31

    kniha, 4 dvoubarevné litografie a úprava K. Svolinský, vyd. V. Šmidt, 5 sv. edice Kytice, Praha 1939, Ex. 66/300, brož., 69s, zašpiněná a při okrajích potrhaná obálka, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook