František Gross

(1909-1985)

žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar; malíř, grafik; jeho dílo osciluje mezi konstrukcí a hrou; v konstruktivním smyslu zpracovával podněty kubismu, v polovině třicátých let tvořil imaginativní koláže, frotáže a stříhané rébusy, které vyústily v obrazy - objekty; organizovanou chaotičnost a pitoresknost podivných strojků učinil hlavním zdrojem své námětové oblasti; v roce 1937 namaloval oponu pro matiné Jaroslava Seiferta v D 38, zúčastňoval se výstav, které pořádal E. F. Burian; pro jeho další tvorbu byly určující znaky civilizace, periferie podnítila jeho úsilí o městskou krajinu; v poválečném období spojil linii se sytě barevnou plochou v monumentálně pojatých obrazech (Velký interiér, 1946), vznikají postavy - stroje; ve čtyřicátých letech zaujímá v jeho tvorbě významné místo grafika; v sedmdesátých letech maloval krajiny z okolí Nové Paky (Ždírecké údolí, Před bouří, 1975); zastoupen v NG Praha, GHMP, ČMVU Praha, MG Brno, MU Olomouc, GVU Litoměřice, GMU Hradec Králové, GVU Ostrava aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Gross

    (1909-1985)

    Hlava

    Položka č.: 638

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (160 €)

    Plánované ukončení: 25. 09. 2020 10:16

    litografie, 1972, 40 x 30,2 cm, sign. PD F. Gross 72, rám, č. 54/100, vyšlo jako příloha alba K poctě Senefeldera I náklad 100, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 4.000 CZK (160 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek ve městě II

    Položka č.: 639

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    Plánované ukončení: 25. 09. 2020 10:17

    litografie, 1980, 28 x 20 cm, sign. PD F. Gross, autorský tisk, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Město

    Položka č.: 640

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    Plánované ukončení: 25. 09. 2020 10:18

    litografie, 1980, 19,8 x 34,3 cm, sign. PD F. Gross 80, č. 30/100, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Figura v krajině

    Položka č.: 641

    Vyvolávací cena: 2.600 CZK (104 €)

    Plánované ukončení: 25. 09. 2020 10:19

    litografie, 1980, 28,1 x 20,2 cm, sign. PD F. Gross 80, č. 30/100, lehce zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 2.600 CZK (104 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Hlava

    Položka č.: 642

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    Plánované ukončení: 25. 09. 2020 10:20

    suchá jehla, 1971, 14,7 x 10,2 cm, sign. PD F. Gross, rám, č. 4/27, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek I (Halda I)

    Položka č.: 106

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (180 €)

    Plánované ukončení: 24. 09. 2020 15:00

    litografie, 1981, 41 x 25,5 cm, sign. PD F. Gross, autorský tisk, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 4.500 CZK (180 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek

    Položka č.: 105

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    Plánované ukončení: 24. 09. 2020 15:00

    suchá jehla, 1970, 25 x 32,5 cm, sign. PD F. Gross 70, pasparta, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek

    Položka č.: 175

    Vyvolávací cena: 4.800 CZK (192 €)

    Plánované ukončení: 24. 09. 2020 15:00

    pastel, papír, 10,3 x 7,5 cm, sign. LN F. Gross 43, rám, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 4.800 CZK (192 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek

    Položka č.: 248584

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 28. 09. 2020 10:47

    litografie, 1972, 24 x 16,8 cm, sign. PD F. Gross, č. 12/57, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Strojek ve městě II

    Položka č.: 248585

    Vyvolávací cena: 2.100 CZK (84 €)

    Plánované ukončení: 28. 09. 2020 10:48

    litografie, 1980, 28 x 20 cm, sign. PD F- Gross 80, č. 31/100, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 2.100 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Gross

    (1909-1985)

    Postavy v interiéru

    Položka č.: 248586

    Vyvolávací cena: 7.900 CZK (316 €)

    Plánované ukončení: 28. 09. 2020 10:49

    litografie, 1946, 34 x 45,3 cm, sign. PD F. Gross 46, rám, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar

    Aktuální cena: 7.900 CZK (316 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook