Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    E.A. Poe v dřevorytu

    Položka č.: 12

    Vyvolávací cena: 11.000 CZK (393 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, soubor 15 dřevorytů na náměty slavných povídek E.A. Poa, značeno ve štočku, vyd. Pourova edice, Praha, přiložen seznam vyobrazení, volné listy v obálce bez vady, okraje obálky mírně opotřebené, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakl…

    Aktuální cena: 11.000 CZK (393 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ruce

    Položka č.: 13

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (358 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, 13 původních barevných dřevorytů Josefa Váchala signovaných v desce, vytiskl Müller, edice Ráj knihomilů, vydal ELK, Praha 1943, volné listy v polopl. deskách s pův. štítkem, desky lehce odřené, jedna chlopeň odtržená, stav tisků velmi dobrý, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. B…

    Aktuální cena: 12.000 CZK (429 €)

    Poslední dražitel: ID2**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Alfred Parent: Očistec končí Rájem pozemským

    Položka č.: 78

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (143 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, 4x dřevoryt (včetně dvoubar. tit. listu) J. Váchal, vyd. Josef Florian, Strážnice na Moravě, 1912, tisk Kryl a Scotti, karton. vazba, 23s., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 4.000 CZK (143 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Sedmdesát souborů sedmnácti dřevorytů Josefa Váchala s titulní poslední fotografií Josefa Váchala

    Položka č.: 81

    Vyvolávací cena: 9.000 CZK (322 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, obs. 15 listů 30 x 20 cm s novotisky J. Váchala, z toho na šesti listech jsou na každém tři menší tisky, dva listy 40 x 21 cm s novotisky J.Váchala, a tit. list s graficky reprod. fotografií J. Váchala, vyd. Felix Šejna a František Šubert, 1991, ex. 67 s podpisy vydavatelů, ruční papír,…

    Aktuální cena: 9.000 CZK (322 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Charles Dickens - Vánoční koleda prózou

    Položka č.: 99

    Vyvolávací cena: 400 CZK (15 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    volné listy, 20 x 13 cm, 7x dřevoryt J. Váchal, vyd. Václav Pour, Praha, 1945, přel. T. Vodička, volné listy v pap. obálce, 123s., obálka opotřebena, na spodní části hřbetu natřena, stránky ve velmi dobrém stavu, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spolu…

    Aktuální cena: 400 CZK (15 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Písně o čtyřech posledních věcech člověka

    Položka č.: 102

    Vyvolávací cena: 800 CZK (29 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    volné listy, 21,5 x 17 cm, 14x dřevoryt J. Váchal, vyd. V. Pour, Praha, 1944, volné archy v pův. obálce, 38s., obálka lehce opotřebená, pěkný stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (29 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    K. Samšiňák: O Váchalovi

    Položka č.: 188

    Vyvolávací cena: 250 CZK (9 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, sign. dvoubar. linoryt M. Cihlář, vyd. SČB, Praha, 2007, ex. 175/195 s podpisem autora a M. Dyrynka (úprava) v tiráži, ed. Pulpilla, sv. 28, ruční papír, rozměr brožury: 13,6x8,8 cm, volné listy v obálce, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající čl…

    Aktuální cena: 250 CZK (9 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    B. Hrabal: Slavná Vantochova legenda

    Položka č.: 458

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    Ukončení prvního podání: 17. 06. 2020 15:00

    kniha, reprodukce dřevorytů J. Váchala, uspořádal a upravil V. Sainer, 15. sv. edice Přátelům pro potěšení, vydalo Nejmenší Nezávislé Nakladatelství, Praha 1991, brož s ob., 59s., několik flíčků uvnitř, jinak velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny …

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook