Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ráj

    Položka č.: 121

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (445 €)

    Plánované ukončení: 29. 07. 2020 15:00

    dřevoryt, 24,8 x 30 cm, soupis: J. Váchal, Argestea, Praha 1994, G 63, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 12.000 CZK (445 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Kloaka ulic

    Položka č.: 120

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (371 €)

    Plánované ukončení: 29. 07. 2020 15:00

    dřevoryt, 21 x 21 cm, soupis: J. Váchal, Argestea, Praha 1994, G 42, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 10.000 CZK (371 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Vigilie o hodině hrůzy, blahořečení a motlitba za psa 3

    Položka č.: 119

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (130 €)

    Plánované ukončení: 29. 07. 2020 15:00

    dřevořez, 1914-1920, 12 x 8 cm, sign. PD J. Váchal, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.500 CZK (130 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Vigilie o hodině hrůzy, blahořečení a motlitba za psa 2

    Položka č.: 118

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (130 €)

    Plánované ukončení: 29. 07. 2020 15:00

    dřevořez, 1914-1920, 12 x 8 cm, sign. PD J. Váchal, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.500 CZK (130 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Vigilie o hodině hrůzy, blahořečení a motlitba za psa 1

    Položka č.: 117

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (130 €)

    Plánované ukončení: 29. 07. 2020 15:00

    dřevořez, 1914-1920, 12 x 8 cm, sign. PD J. Váchal, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.500 CZK (130 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Dr. K. Procházka

    Položka č.: 245512

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:18

    dřevoryt, 9,6 x 6 cm, LD značeno v desce J.V., Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris MUDr. Jitka Měřičková

    Položka č.: 245513

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:19

    dřevoryt, 1950, 10 x 4,5 cm, vzadu razítko, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris MUDr. Jitka Měřičková

    Položka č.: 245514

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:20

    dřevoryt, 1950, 10,5 x 6,5 cm, PD značeno v desce J.V., vzadu razítko, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Josef Měřička

    Položka č.: 245515

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:21

    dřevoryt, 1948, 7,4 x 5,2 cm, vzadu razítko, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Máni Jančákové

    Položka č.: 245516

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (71 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:22

    dřevoryt, 1936, 10,6 x 10,7 cm, PD značeno v desce JVáchal, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (71 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Mojmír Helclet

    Položka č.: 245517

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (71 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:23

    dřevoryt, 1921, 13,2 x 12,2 cm, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (71 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Máni Jančákové

    Položka č.: 245518

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (71 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:24

    dřevoryt, 1936, 10,8 x 10,8 cm, LD značeno v desce JVáchal, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (71 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris J.H. Štěrby

    Položka č.: 245519

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (71 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:25

    dřevoryt, 1938, 14 x 10,1 cm, PD značeno v desce J.V., při okraji pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.900 CZK (71 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Pavla Vodehnala

    Položka č.: 245520

    Vyvolávací cena: 400 CZK (15 €)

    Plánované ukončení: 26. 08. 2020 15:26

    dřevoryt, 11,1 x 8,3 cm, při okrajích pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (15 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook