Jaroslav Šerých

(1928-2014)

studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovského, spoluzakladatel skupiny M 57, člen SČUG Hollar a Umělecké besedy; malíř, grafik, ilustrátor; je autorem monumentálních mozaik a drobných měděných reliéfů; od počátku tvorby se věnoval malbě, tvůrčí výraz vyzrál v šedesátých letech 20. století a v proudu českého informelu nese osobitý projev abstraktního lyrismu; střídá místa s bohatou vrstvou malby a lazurami, dynamiku obrazu zvyšuje světelnou hrou a navozenými hmatovými vjemy, klíčový bod obrazu je zdůrazněn myšlenou nebo jen symbolickou skleněnou stěnou, od 60. let figurální zkratkou nebo bílou plochou; v grafice si vytvořil vlastní strukturální styl s prvky expresní abstrakce a s jistou intenzitou lyrizace, nejčastěji užíval šerosvitné lepty a suché jehly; později se soustředil na metaforické barevné litografie s figurálně expresivními znaky, nesoucími existenciální poselství; další jeho specifikou jsou na mědi vytvářené komorní reliéfy-emaily; věnuje se pracím pro architekturu světskou i sakrální (objekty, mozaiky), figurální tendence a kresebná pevnost jsou charakteristické i pro velké nástěnné sakrální mozaiky; ilustruje zejména básnické sbírky a knížky pro děti; ilustrace charakterizuje fantasknost a lyričnost, jednoduchá kompozice, linie arabesky; v celé jeho tvorbě se objevuje vyjádření reálného světa splývajícího se světem nadreálným, mýtickým; reprezentuje proud lyrické abstrakce křesťanské duchovní provenience; ve své tvorbě usiluje o oslavu dobra a krásy, zakotvené v každém člověku; v roce 1958 patřil k organizátorům celostátní výstavy Mladí umělci, která v brněnském Domě umění prvně představila natupující generaci výtvarníků; v letech 1965 a 1967 působil jako komisař Biennale de Paris; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, PNP, Středočeské galerie v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, KGVU ve Zlíně, Galerie F. Studeného v Nitře, OG v Banské Bystrici, OG v Trenčíně, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, National Gallery Washington D.C., Public Library New York, ve vatikánské sbírce moderního umění - Arte Religiosa Vatican a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Jaroslav Šerých

    Položka č.: 299

    Vyvolávací cena: 150 CZK (7 €)

    Plánované ukončení: 19. 01. 2022 20:00

    katalog, 24 x 19 cm, podpis na titl. straně, vyd. Oblastní galerie výtvarného umění v Roudnici nad Labem, 1988, sešit s obálkou, bez výrazného poškození, Antikvariát Dlážděná, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné šk…

    Aktuální cena: 150 CZK (7 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Kresby

    Položka č.: 300

    Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)

    Plánované ukončení: 19. 01. 2022 20:01

    katalog, 2x podpis, 1x podpis výtvarníka na tit. listě a 1x podpis Jiřího Šerýcha pod vlastním úvodním textem ke katalogu, vyd. Galerie výtvarného umění, Hodonín, 1979, obs. čb. vyobr. děl a sezn. vyst. prací, sešit s obálkou, nestr., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vor…

    Aktuální cena: 200 CZK (9 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Obrazy, litografie, měděné desky

    Položka č.: 301

    Plánované ukončení: 19. 01. 2022 20:02

    katalog, podpis výtvarníka na tit. listě, vyd. Galerie umění, Roudnice nad Labem, 1988, obs. čb. vyobr. děl a text. M. Hlaváčkové, sezn. vyst. prací, sešit s obálkou, nestr., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Ja…

    Aktuální cena: 150 CZK (7 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    V hloubi duše

    Položka č.: 261370

    Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)

    Plánované ukončení: 24. 01. 2022 12:02

    lept , 1967, 41,1 x 28,5 cm, sign. PD J. Šerých, č. 39/80, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirant…

    Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)