Jaroslav Šerých

(1928-2014)

studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovského, spoluzakladatel skupiny M 57, člen SČUG Hollar a Umělecké besedy; malíř, grafik, ilustrátor; je autorem monumentálních mozaik a drobných měděných reliéfů; od počátku tvorby se věnoval malbě, tvůrčí výraz vyzrál v šedesátých letech 20. století a v proudu českého informelu nese osobitý projev abstraktního lyrismu; střídá místa s bohatou vrstvou malby a lazurami, dynamiku obrazu zvyšuje světelnou hrou a navozenými hmatovými vjemy, klíčový bod obrazu je zdůrazněn myšlenou nebo jen symbolickou skleněnou stěnou, od 60. let figurální zkratkou nebo bílou plochou; v grafice si vytvořil vlastní strukturální styl s prvky expresní abstrakce a s jistou intenzitou lyrizace, nejčastěji užíval šerosvitné lepty a suché jehly; později se soustředil na metaforické barevné litografie s figurálně expresivními znaky, nesoucími existenciální poselství; další jeho specifikou jsou na mědi vytvářené komorní reliéfy-emaily; věnuje se pracím pro architekturu světskou i sakrální (objekty, mozaiky), figurální tendence a kresebná pevnost jsou charakteristické i pro velké nástěnné sakrální mozaiky; ilustruje zejména básnické sbírky a knížky pro děti; ilustrace charakterizuje fantasknost a lyričnost, jednoduchá kompozice, linie arabesky; v celé jeho tvorbě se objevuje vyjádření reálného světa splývajícího se světem nadreálným, mýtickým; reprezentuje proud lyrické abstrakce křesťanské duchovní provenience; ve své tvorbě usiluje o oslavu dobra a krásy, zakotvené v každém člověku; v roce 1958 patřil k organizátorům celostátní výstavy Mladí umělci, která v brněnském Domě umění prvně představila natupující generaci výtvarníků; v letech 1965 a 1967 působil jako komisař Biennale de Paris; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, PNP, Středočeské galerie v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, KGVU ve Zlíně, Galerie F. Studeného v Nitře, OG v Banské Bystrici, OG v Trenčíně, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, National Gallery Washington D.C., Public Library New York, ve vatikánské sbírce moderního umění - Arte Religiosa Vatican a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Zjevení svatého Jana

    Položka č.: 235

    Vyvolávací cena: 8.600 CZK (344 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, 7x grafický list, 1998, 29 x 19,5 cm, autorský tisk, náklad 100 číslovaných výtisků, edice BIBLOS, svazek 9, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukl…

    Aktuální cena: 8.600 CZK (344 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Hermor Lilia: Verše tajného básníka

    Položka č.: 299

    Vyvolávací cena: 1.700 CZK (68 €)

    bibliofilie, třemi lepty se suchou jehlou vyzdobil J. Šerých (vše signováno), k 50. výročí básníkovy smrti vybral, uspořádal a prův. slovem opatřil Ivan Slavík, vyd. PNP, Praha, 1982, 500 výtisků, volné listy v obálce, 72s., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J.…

    Aktuální cena: 1.700 CZK (68 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Procitnutí v milosti

    Položka č.: 1097

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 25. 09. 2020 17:55

    litografie, 1988, 55,8 x 41,8 cm, sign. DU J. Šerých 88, 38/80, na zadní straně popsáno, Antikvariát Dlážděná, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciá…

    Aktuální cena: 2.400 CZK (96 €)

    Poslední dražitel: ID6**4 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Masky

    Položka č.: 1095

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 25. 09. 2020 17:53

    lept, 1974, 30 x 24 cm, sign. PD JŠerých 74, rám, č. 27/55, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovské…

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Vittoria Colonna a Michelangelo Buonarroti: Sonety

    Položka č.: 755

    Vyvolávací cena: 700 CZK (28 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 18. 06. 2020 11:21

    Bibliofilie, dvěma signovanými mědirytinami doprovodil J. Šerých, vyd. Nibiru, Praha, 2005, ex. 63/100 na papíře Excudit, mědirytiny tiskli M. a P. Dřímalovi, verše vybral, sestavil a pozn. napsal Milan Friedl (podpis s věnováním na patitulu), listy svázané nití v obálce, 24s., výborný stav, antiqar…

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Svatý

    Položka č.: 1195

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 17:55

    lept, 2012, 15,2 x 10,3 cm, sign. PD J. Šerých, č. 39/100, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirant…

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: ID7**1 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Milostné ostří

    Položka č.: 298

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 10. 2019 13:57

    litografie, 37 x 24 cm, sign. PD J. Šerých, pasparta, č. 8/85, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silov…

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    K. Paustovskij: Košík smrkových šišek

    Položka č.: 1043

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 05. 2019 10:44

    bibliofilie, 4x orig. mědirytina J. Šerých, vyd. Supraphon, Praha, 1981, ex. 160/200 s podpisem výtvarníka v tiráži, ruční papír, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střed…

    Aktuální cena: 2.600 CZK (104 €)

    Poslední dražitel: ID5**1 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Položka č.: 1006

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 05. 2019 10:10

    bibliofilie, 4x barevná signovaná suchá jehla J. Šerých, vyd. Spolek č. bibliofilů, Praha, 1994, ex. 106/150 na velkolosínském papíře, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na …

    Aktuální cena: 2.610 CZK (105 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Otokar Březina: Prolog k hudbě pramenů

    Položka č.: 996

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 05. 2019 09:57

    bibliofilie, sign. litografie ve frontispisu J. Šerých, vyd. Josef Cipra, Kladno, 1985, ruční papír, volné listy v obálce, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turno…

    Aktuální cena: 410 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: ID3**7 Historie příhozu

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Procitnutí v milosti

    Položka č.: 632

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 29. 03. 2019 12:59

    litografie, 1988, 56 x 42 cm, sign. DU J. Šerých 88 , 28/80, na zadní straně popsáno, Antikvariát Dlážděná, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální…

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Sursum corda (Vzhůru srdce)

    Položka č.: 108

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 19:56

    katalog, podpis výtvarníka na tit. listě, vyd. Mánes, Praha, 1993, obs. bar. vyobr. děl a text. M. Hlaváčkové, sešit, nestr., velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Tu…

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Z římského karnevalu Nectora Berlioze

    Položka č.: 227184

    Vyvolávací cena: 6.900 CZK (276 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 06. 2020 20:02

    lept, suchá jehla, 2012, 31,5 x 25 cm, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura u prof. V. Silovského, člen SČVU Hollar,…

    Aktuální cena: 6.900 CZK (276 €)

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Ferie dětství

    Položka č.: 227183

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 06. 2020 20:01

    lept, suchá jehla, 2012, 31,5 x 25 cm, sign. DU J. Šerých 2012, autorský tisk, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura …

  • Jaroslav Šerých

    (1928-2014)

    Starý mim

    Položka č.: 227182

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 06. 2020 20:00

    lept, suchá jehla, 2012, 31,5 x 25 cm, sign. PD J. Šerých 2012, autorský tisk, studoval u prof. V. Vorlíčka a J. Kirchnera na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a na Střední výtvarné škole v Turnově, žák prof. V. Rady na AVU, prof. V. Pukla ve speciální grafické škole, aspirantura …