Alfons Mucha

(1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

SEZNAM AUTORŮ

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Otčenáš

    Položka č.: 85

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (223 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 17. 06. 2020 15:00

    kniha, 25 x 19 cm, podpis a věnování A. Muchy hudebnímu skladateli B. Voldánovi z r. 1930, kaligrafie a ilustrace A. Mucha, vyd. Unie, Praha, nedat., věnování B. Voldánovi od přítele z r. 1916, pův. clpl. nakl vazba, kart. pouzdro, výborný stav, Antikvariát Dlážděná, významná osobnost evropské kult…

    Aktuální cena: 6.000 CZK (223 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Pohlednice

    Položka č.: 456

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (93 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 17. 06. 2020 15:00

    tisk, 8,6 x 4,6, PD značeno na kameni Mucha, lehce zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní, významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“, proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou v Paříži, autorem monumentální „Slo…

    Aktuální cena: 2.500 CZK (93 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Princezna Hyacinta

    Položka č.: 163

    Vyvolávací cena: 8.000 CZK (297 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 02. 2020 15:00

    litoofset, 1911, 28,6 x 18,7 cm, značeno LD v tisku : Copyright 1911 by Mojmír Urbánek, déposé, papírová pasparta, zmenšenina původního plakátu k baletní pantomimě Princezna Hyacinta, vyšlo jako titulní list klavírního výtahu z této baletní pantomimy - O. Nedbal,L. Novák: Princezna Hyacinta, naklad…

    Aktuální cena: 35.000 CZK (1.297 €)

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Technika a reklamní plakát z přelomu století

    Položka č.: 595

    Vyvolávací cena: 600 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 11. 2019 15:00

    soubor pohlednic, soubor 9 pohlednic s vyobr. dobových plakátů, např. A. Mucha, K. Reisner aj., vyd. Národní technické muzeum, Praha, 1983, volné listy v obálce, ob. lehce zašlá, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v…

    Aktuální cena: 600 CZK (23 €)

    Poslední dražitel: ID4**6 Historie příhozu

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Studie ženské hlavy (Documents decoratives č.20)

    Položka č.: 32

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (223 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 10. 2019 16:16

    litografie, 1902, 34,5 x 25 cm, PD sign. na kameni Mucha, papírová pasparta, V roce 1902 vydal Mucha pod názvem Documents décoratifs soubor 72 tabulí kreslených tužkou jako stylové předlohy pro umělecká řemesla. Soubor spojující iluzivní naturalismus s abstraktním ozdobným rámováním obsahuje nejrůzn…

    Aktuální cena: 6.000 CZK (223 €)

    Poslední dražitel: ID1**4 Historie příhozu

Facebook