Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Církev a blouznivci (Historie sektářství a bludařství)

    Položka č.: 1092

    Vyvolávací cena: 700 CZK (30 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 01. 12. 2023 10:28

    bibliofilie, vyd. Volvox Globator, Praha, 1992, brož, 162s., velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 700 CZK (30 €)

    Poslední dražitel: ID3**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Zjevení

    Položka č.: 322

    Vyvolávací cena: 5.300 CZK (221 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 12. 2022 15:00

    dřevoryt, 20 x 20,5 cm, značeno v tisku, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 5.300 CZK (221 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Otokar Březina: Ruce

    Položka č.: 158

    Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    bibliofilie, 27 x 20 cm, 13 barev. dřevorytů J. Váchal, značeno v tisku, tisk F.J. Müller, vydal ELK, Praha 1943, volné listy v polopl. deskách, ed. Ráj knihomilů, ruční papír, dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraiko…

    Aktuální cena: 25.000 CZK (1.042 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Otokar Březina: Ruce

    Položka č.: 154

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (63 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    bibliofilie, 35x čb. dřevoryt J. Váchal, vyd. ELK, Praha, 1946, suchá pečeť v tiráži, volné listy v papírové obálce, 64s., lehce vybledlý hřbet, dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)

    Poslední dražitel: ID5**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex Libris Jičín

    Položka č.: 157

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    volné listy, 4x dřevoryt J. Váchal, 2x dřevoryt A. Macková, 4x dřevoryt K. Vik, tištěno z původních štočků, textová část, vyd. Spolek sběratelů a přátel exlibris, Jičín, 1993, nákl. 300 výtisků, volné listy v obálce, velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen …

    Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Anna Kateřina Emmerichová: Hora Proroků

    Položka č.: 156

    Vyvolávací cena: 8.500 CZK (355 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    bibliofilie, 32 drobných dřevorytů v textu, titulní list, 6 celostránkových dřevorytů, frontispis a vazba J. Váchal, přeložil a vydal Jakub Deml, Praha 1912, 300 exl. na imitaci japanu, tisk Grafie, 30 s., brož., obálka při okrajích poškozená, drobné skvrny na papíře, dobrý stav, Antikvariát Ostrovn…

    Aktuální cena: 8.500 CZK (355 €)

    Poslední dražitel: ID3**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Jakub Deml: Hrad smrti

    Položka č.: 155

    Vyvolávací cena: 18.000 CZK (750 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    bibliofilie, 11x bar. dřevoryt J. Váchal, podpis a věnování J. Demla, vl. nákladem, Praha, 1912, pův. brož s obálkou, na přední straně obálky uprostřed dřevoryt se jménem autora a názvem, 51s., dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzaklada…

    Aktuální cena: 18.000 CZK (750 €)

    Poslední dražitel: ID3**6 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    E.A. Poe v dřevorytu

    Položka č.: 159

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (500 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:00

    bibliofilie, 23 x 15 cm, patnáct grafických listů na náměty slavných povídek, původní pap. obálka s chlopní, černobílým dřevorytem na přední straně a patnáct Váchalových dvou až tří barevných dřevorytů, vložený seznam listů s tiráží, Pourova edice, Praha 1946, 600 vydaných a nečíslovaných výtisků, v…

    Aktuální cena: 12.000 CZK (500 €)

    Poslední dražitel: ID5**6 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Vigilie o hodině hrůzy, blahořečení a modlitba za psa 2

    Položka č.: 267731

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (92 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 12. 2022 19:57

    dřevořez, 1914-1920, 12 x 8 cm, sign. PD J. Váchal, rám, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.200 CZK (92 €)

    Poslední dražitel: ID8**1 Historie příhozu

Instagram

Facebook