Josef Váchal

(1884-1969)

žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon; český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník; jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření, na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem, spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje; v roce 1916 byl mobilizován, jeho aktivní účast na bojištích první světové války silně zasáhla do tvorby, zejména nedlouho po válce; Váchal se zaměřoval zejména na grafické práce, snažil se však v grafice hledat a formovat nové velice originální postupy, vytvářel vlastní knihy, které nesly podobu uměleckého rukodělného artefaktu, umísťoval do těchto knih četné ilustrace dřevorytem, knihy sám sázel, vázal a tiskl, a to jen ve velmi omezeném nákladu několika kusů, takto vzniklé knihy Krvavý román, Šumava umírající a romantická a Receptář barevného dřevotisku se zařadily mezi nejvýznamnější díla české grafiky 20. století; po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevuje; Váchalův život v zapomnění nezvrátila ani krátká změna atmosféry ve společnosti roku 1968, Váchal byl oceněn titulem národní umělec a krátce potom umírá; rozsah a význam jeho díla mohl být znovuobjeven až po roce 1989; 1993 nakladatelství Paseka, kterému dal Váchal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana, interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala (internet - Wikipedie)

SEZNAM AUTORŮ

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Magie hledání

    Položka č.: 17

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 11. 2020 19:28

    kniha, 28 x 21,5 cm, autor M. Rakušanová, vyd. Paseka, 2014, brož, 302s., velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID6**5 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Mystikové a vizionáři

    Položka č.: 1107

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 11. 2020 11:53

    tisk, 20,5 x 20,5 cm, tisk Trico Praha, podle cyklu dřevorytů Josefa Váchala z roku 1913 vydalo Nakladatelství Argestea v počtu čtyřset výtisků, v Praze 1995, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Charles Dickens - Vánoční koleda prózou

    Položka č.: 903

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 11. 2020 08:29

    volné listy, 20 x 13 cm, 7x dřevoryt J. Váchal, vyd. Václav Pour, Praha, 1945, přel. T. Vodička, volné listy v pap. obálce, 123s., obálka opotřebena, na spodní části hřbetu natřena, stránky ve velmi dobrém stavu, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spolu…

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Dřevoryty k Mystikům a vizionářům

    Položka č.: 230

    Vyvolávací cena: 19.000 CZK (760 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    5x dřevoryt, 1911-13, vše 21 x 21 cm, vše značeno razítkem JV, sign. v tiráži JVáchal, obsahuje listy: Strom života, Agrippa Cornelius, Jakub Boehme, Angelus Silesius a Kateřina Emerichová, vydal M. Beznoska, Praha II pravděpodobně ve 20. letech, lehce zažloutlý papír, na papíře drobné skvrnky, žák …

    Aktuální cena: 19.000 CZK (760 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ruce 13 barev. dřevorytů k veršům Ot. Březiny

    Položka č.: 228

    Vyvolávací cena: 9.000 CZK (360 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, 13 barev. dřevorytů J. Váchal, tisk F.J. Müller, vydal ELK, Praha 1943, volné listy v polopl. deskách, ed. Ráj knihomilů, ruční papír, výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 15.000 CZK (600 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    O čtyřech posledních věcech člověka

    Položka č.: 265

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, dvojbarev. dřevoryt v titulu, 4 celostr. dřevoryty v úvodu kapitol, 8 menších dřevorytů v textu a dřevoryt na obálce J. Váchal, text uspořádal a literárně-historickou studii napsal Jos. Vašica, úprava O. Menhart, tisk Müller a spol., vydal Václav Pour, Praha 1944, Antikvariát Ostrovní, …

    Aktuální cena: 1.100 CZK (44 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Vademecum v erotiky soustech o luze a o buržoustech, aneb O krásu zájem, o Lásku, u rozmanitých mamlásků

    Položka č.: 331

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, faksimile původnícho Váchalova vydání z r. 1928, 33 výtisků, 1978, volné listy v ob., nestr., ob. ušpiněna, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.100 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    A. Macek - Dvě povídky

    Položka č.: 379

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 11. 2020 15:00

    bibliofilie, 20 x 15,5 cm, 3x dřevoryt J. Váchal, vyd. Marie Kliková, Praha, 1911, pův. kart. vazba, nestr. , lehce opotřebený stav, Antikvariát Dlážděná, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Mystikové a vizionáři II

    Položka č.: 1156

    Vyvolávací cena: 3.900 CZK (156 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 25. 09. 2020 18:54

    dřevoryt, 21 x 21 cm, zančeno PD razítkem JV, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.900 CZK (156 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris J.H. Štěrby

    Položka č.: 58

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:57

    dřevoryt, 1938, 14 x 10,1 cm, PD značeno v desce J.V., při okraji pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: ID2**9 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Exlibris Máni Jančákové

    Položka č.: 55

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:54

    dřevoryt, 1936, 10,6 x 10,7 cm, PD značeno v desce JVáchal, Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: ID2**4 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Růženky Leixnerové

    Položka č.: 50

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:49

    dřevoryt, 1950, 4,5 x 4,5 cm, sign. PD J. Váchal 50, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Winey Paulus

    Položka č.: 49

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:48

    zinkografie, 1936, 8 x 6 cm, sign. J. Váchal 36, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID2**4 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Heleny Knytlové

    Položka č.: 48

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:47

    dřevoryt, 1952, 4 x 4 cm, sign. PD J. Váchal, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Karolinky Leixnerové

    Položka č.: 46

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:45

    dřevoryt, 1950, 3,5 x 2,5 cm, sign. PD J. Váchal 50, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Josefa Jiřičky

    Položka č.: 44

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:43

    dřevoryt, 1950, 6 x 6 cm, sign. PD J. Váchal 50, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 400 CZK (16 €)

    Poslední dražitel: ID5**2 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dobrodružné knihy M. H.

    Položka č.: 40

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:39

    dřevoryt, 1921, 8 x 5 cm, sign. PD J Váchal, a papíře drobné skvrnky, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Josef Měřička

    Položka č.: 36

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:35

    dřevoryt, 1948, 7,3 x 5 cm, sign. PD J. Váchal 48, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Břetislav Jílek

    Položka č.: 35

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:34

    dřevoryt, 1948, 8 x 6 cm, sign. PD J. Váchal 48, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jaromír Malý

    Položka č.: 34

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:33

    dřevoryt, 10,5 x 9 cm, sign. PD J. Váchal, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 600 CZK (24 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ing. Dr. Stanislav Knorr

    Položka č.: 29

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:28

    dřevoryt, 1925, 10 x 10 cm, sign. PD J. Váchal 25, na papíře drobné skvrnky, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Olenka Loutocká

    Položka č.: 26

    Vyvolávací cena: 1.600 CZK (64 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:25

    dřevoryt, 1946, 20 x 14 cm, sign. PD J. Váchal 1946, a papíře skvrnky, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.600 CZK (64 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Hřbitov v Soči

    Položka č.: 25

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:24

    dřevoryt, 7,4 x 9,5 cm, sign. PD J. Váchal, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: ID2**0 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Ctibor Šťastný

    Položka č.: 23

    Vyvolávací cena: 1.400 CZK (56 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:22

    barevný dřevoryt, 10,6 x 10,4 cm, sign. PD JVáchal, autorský tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.400 CZK (56 €)

    Poslední dražitel: ID2**4 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jos. Jiřička

    Položka č.: 20

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:19

    barevný dřevoryt, 1949, 19,8 x 16,4 cm, sign. PD 1949. J. Váchal, na papíře drobné skvrnky, při okrajích lehce pokrčený papír, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: ID1**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Jaroslava Svobody

    Položka č.: 15

    Vyvolávací cena: 2.200 CZK (88 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:14

    barevný dřevoryt, 1939, 15 x 12,1 cm, sign. PD J. Váchal 39, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 2.200 CZK (88 €)

    Poslední dražitel: ID2**9 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex libris Dr. Ing. St. a J. Novákovi

    Položka č.: 12

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:11

    barevný dřevoryt, 1936, 13 x 8,8 cm, sign. PD JVáchal, autorský tisk, na papíře skvrny, mimo tisk, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: ID2**9 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Prales

    Položka č.: 9

    Vyvolávací cena: 400 CZK (16 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:11

    tisk, 49,5 x 34 cm, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: ID7**9 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    Ex Libris Ing. Ot. Hradečný

    Položka č.: 10

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 08. 2020 18:09

    dřevoryt, 1936, 12,1 x 8 cm, LD značeno ve štočku JV., Antikvariát Ostrovní, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakladatel revue Veraikon

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Josef Váchal

    (1884-1969)

    E.A. Poe v dřevorytu

    Položka č.: 9

    Vyvolávací cena: 11.000 CZK (440 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 01. 07. 2020 10:11

    bibliofilie, soubor 15 dřevorytů na náměty slavných povídek E.A. Poa, značeno ve štočku, vyd. Pourova edice, Praha, přiložen seznam vyobrazení, volné listy v obálce bez vady, okraje obálky mírně opotřebené, antiqari.at Radhošťská, žák A. Kalvody a R. Béma, zakládající člen skupiny Sursum a spoluzakl…

    Aktuální cena: 11.000 CZK (440 €)

    Poslední dražitel: ID6**2 Historie příhozu

Facebook