Jan Rafael Schuster

(1888-1981)

Malíř, grafik a pedagog * 24.10.1888, Březnice † 28.1.1981, České Budějovice Roku 1892 se s rodiči přestěhoval do Českých Budějovic, kde r. 1907 maturoval na české reálce a absolvoval školu malířství a kreslení při Městském muzeu. Působil do r. 1912 jako výpomocný učitel na obecné škole v Úsilném, 1912 na obecné škole ve Zlivi, od r. 1912 jako odborný učitel na měšťanské škole v Lišově a od 20. let 20. století na I. měšťanské škole chlapecké v Českých Budějovicích, kde se stal v roce 1941 zatímním ředitelem a později ředitelem. Od studentských let se pokoušel o vlastní výtvarnou činnost, v roce 1929 poprvé vystavoval. Od r. 1934 byl členem Sdružení jihočeských výtvarníků a v roce 1935 se stal jeho jednatelem, působil v Klubu Za staré Budějovice. Namaloval přibližně 3 000 realistických obrazů zpravidla technikou olejového pastelu. Náměty ke svým krajinám, městským nebo venkovským zákoutím čerpal převážně v Českých Budějovicích a okolí. J. R. Schuster zachytil mnoho již neexistujících historických objektů, takže některé jeho obrazy mají i dokumentární hodnotu. Publikoval řadu odborných prací z oblasti výtvarného umění.

  • Jan Rafael Schuster

    (1888-1981)

    Lesní potok

    Položka č.: 235057

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (40 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 05. 01. 2021 18:36

    pastel, papír, 1939, 59 x 48 cm, sign. PD Schuster, rám, na rámu oděrky, antiqari.at Radhošťská, autodidakt, člen Sdružení jihočeských výtvarníků

    Aktuální cena: 1.000 CZK (40 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu