Josef Jíra

(1929-2005)

studium na odborné šperkařské škole v Turnově, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, člen Nové skupiny a skupiny M 57; malíř; od 1955 ilustruje, 1958 spoluzakládá tvůrčí skupinu M 57 (L. Karoušek, V. Karoušek, J. Novák, F. Peterka, R. Plachta, M. Preclík, J. Rada, J. Šerých, V. Tesař, M. Truksa); 1962 se v jeho obrazech objevil motiv tváře s nadsazeným detailem doširoka otevřeného oka; 1964 vznikl cyklus s motivem zabitých pstruhů, v šedesátých letech pak i cyklus Oči a cyklus Milenci; roku 1972 stál u zrodu Výtvarného léta Maloskalska a do konce osmdesátých let výrazně ovlivňoval jeho dramatugii; 1989 se připojil k iniciativě kulturních pracovníků za propuštění V. Havla a ostatních nespravedlivě vězněných; 1992 otevřel v původních prostorách Boučkova statku v Malé Skále galerii výtvarného umění, kde shromáždil sochy, obrazy a grafiku více než osmdesáti našich autorů 20. století; s P. Ulrychem vydal v nakladatelství Paseka Deníky malíře srdcem (1997), svérázný cestopis z let 1963 - 1997, kde vedle výtvarné zkratky zaujme i zkratka literární, expozice myšlenek, umocněných kresbou a koláží; zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Přípitek

    Položka č.: 109

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (160 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 19. 11. 2020 15:00

    suchá jehla, tempera, 1995, 19,5 x 14 cm, sign. PD J. Jíra 95, rám, dílo předního českého umělce pocházejícího z Turnova. Jíra vystudoval Akademii výtvarných umění, stal se zakládajícím členem skupiny M 57, později Nové skupiny. Patří k nejvýraznějším poválečným expresionistům, jeho dílo má až exist…

    Aktuální cena: 5.000 CZK (200 €)

    Odhadní cena: 8 000 - 12 000 CZK

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Růže a oltář

    Položka č.: 178

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (180 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 10. 2020 17:57

    suchá jehla, 1996, 14,6 x 13 cm, sign. PD J. Jíra 96, rám, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 4.500 CZK (180 €)

    Poslední dražitel: ID1**4 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Bohumil Hrabal: Libeňské artikule

    Položka č.: 37

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 01. 07. 2020 10:36

    bibliofilie, 1x sign. suchá jehla J. Jíra, k nedožitým osmdesátinám V. Boudníka vyd. jeho přátelé, Praha, 1994, ex. 12/50, ruční papír, volné listy, velmi dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nov…

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: ID5**2 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Položka č.: 151

    Vyvolávací cena: 9.000 CZK (360 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 05. 2020 15:00

    akvarel, papír, 1957, 30,2 x 43 cm, sign. PD Jíra 57, rám, dílo předního českého umělce pocházejícího z Turnova. Jíra vystudoval Akademii výtvarných umění, stal se zakládajícím členem skupiny M 57, později Nové skupiny. Patří k nejvýraznějším poválečným expresionistům, jeho dílo má až existencionáln…

    Aktuální cena: 9.000 CZK (360 €)

    Poslední dražitel: ID7**3 Historie příhozu

    Odhadní cena: 15 000 - 25 000 CZK

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Přes okno

    Položka č.: 441

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 02. 2020 15:00

    litografie, 1983, 29,5 x 20,2 cm, sign. PD Jos. Jíra 83, č. 6/30, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: ID7**7 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Dívka s kytičkou

    Položka č.: 439

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    suchá jehla, akvarel, 1993, 15 x 10 cm, sign. PD J. Jíra 93, Antikvariát Ostrovní, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 3.600 CZK (144 €)

    Poslední dražitel: ID7**0 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Přípitek

    Položka č.: 438

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    suchá jehla, 19,7 x 14 cm, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Noc

    Položka č.: 436

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Muž a žena

    Položka č.: 435

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Ryba k večeři

    Položka č.: 561

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 10. 2019 17:23

    linoryt, 14,3 x 9,6 cm, sign. PD J. Jíra, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 700 CZK (28 €)

    Poslední dražitel: ID1**7 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Kůň a já

    Položka č.: 560

    Vyvolávací cena: 600 CZK (24 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 10. 2019 17:22

    linoryt, 1979, 12,1 x 16 cm, sign. PD Josef Jíra 79, papírová pasparta, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Na bále

    Položka č.: 395

    Vyvolávací cena: 1.400 CZK (56 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 10. 2019 14:34

    pero, papír, 21 x 29,6 cm, sign. PD Jíra, uprostřed přeložený, při okrajích pokrčený papír, na papíře skvrny, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.400 CZK (56 €)

    Poslední dražitel: ID5**6 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Smrtka

    Položka č.: 242

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 08. 10. 2019 12:01

    kolorovaný lept, 1999, 20 x 13,2 cm, sign. PD J. Jíra 99, členská prémie S.V.U. Mánes 2000, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Stesk za domovem

    Položka č.: 913

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 15:59

    suchá jehla, 1992, 11,2 x 15,7 cm, sign. PD J. Jíra 92, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Poslední dražitel: ID5**0 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    S koníkem

    Položka č.: 912

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 15:55

    kombinovaná technika, suchá jehla, 1993, 10,5 x 7,1 cm, sign. PD J. Jíra 93, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.101 CZK (45 €)

    Poslední dražitel: ID3**3 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Hodiny

    Položka č.: 909

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 15:52

    kombinovaná technika, suchá jehla, 1980, 9 x 5,6 cm, sign. PD J. Jíra 80, č. 50/55, na papíru u okraje grafiky jemné rýhy, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 1.001 CZK (41 €)

    Poslední dražitel: ID2**4 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Dám ti červenou růži

    Položka č.: 908

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 15:51

    kombinovaná technika, suchá jehla, 1989, 10,5 x 7,2 cm, sign. PD J. Jíra 89, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Bodláky

    Položka č.: 907

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 15:50

    kombinovyná technika, lept, 1984, 14 x 9,6 cm, sign. PD J. Jíra 84, papírová pasparta, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    S červeným mákem v ruce

    Položka č.: 737

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 13:00

    kombinovaná technika, suchá jehla, 1994, 13,5 x11,5 cm, sign. PD J. Jíra 94, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Karta

    Položka č.: 736

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 09. 2019 12:59

    kombinovaná technika, suchá jehla, 1990, 14,6 x 11 cm, sign. PD J. Jíra 90, vytisknuto na dvojlistu - Pamětní list pro účastníky zahájení výstavy knižních dedikací významných autorů z majetku členů Spolku českých bibliofilů, antiqari.at Radhošťská, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. R…

    Aktuální cena: 1.300 CZK (52 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    obrazy a grafika 1969/1979

    Položka č.: 189

    Vyvolávací cena: 100 CZK (4 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 03. 2020 18:40

    katalog, 20 x 21 cm, podpis výtvarníka s kresbou na titl. straně, vydal SČVU, 1979, Praha, sešit bez obálky, bez výrazného poškození, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 700 CZK (28 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Josef Jíra - souborná výstava

    Položka č.: 31

    Vyvolávací cena: 120 CZK (5 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 18:47

    katalog, 1990, 24 x 22 cm, podpis výtvarníka na titulní straně, vydala Unie výtvarných umělců k výstavě probíhající od září do října 1990 v galerii Mánes, sešit bez obálky, odřené okraje a rohy, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzaklada…

    Aktuální cena: 120 CZK (5 €)

    Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    pražské a pařížské hospody

    Položka č.: 41

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 18:46

    katalog, 1986, 20 x 21 cm, podpis výtvarníka a titulní straně, vydl. Galerie hlavního města Prahy, výstava na Staroměstské radnici, sešit bez obálky, bez výrazného poškození, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, čl…

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Jíra

    Položka č.: 43

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 18:44

    katalog, 1996, 24 x 19 cm, podpis výtvarníka, malířské dílo J. Jíry v Galerii Art Praha, listopad - prosinec 1996, sešit bez obálky, bez výrazného poškození, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Beránek

    Položka č.: 920

    Vyvolávací cena: 1 CZK (1 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 02. 05. 2018 11:40

    litografie, 1981, 13,7 x 13 cm, sign. PD J. Jíra 81, pasparta, PF 1982, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 401 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: ID1**0 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Biblický motiv

    Položka č.: 248896

    DRAŽBA UKONČENA: 29. 09. 2020 12:39

    litografie, akvarel, 1995, 10,6 x 14,8 cm, sign. PD J. Jíra, vzadu popsáno, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Poslední dražitel: ID7**6 Historie příhozu

  • Josef Jíra

    (1929-2005)

    Koníčku bílý

    Položka č.: 241728

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (120 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 15:18

    suchá jehla s monotypem, 1993, 13,8 x 11,8 cm, sign. PD J. Jíra 93, žák prof. K. Mináře, M. Holého, O. Nejedlého a V. Rady na AVU v Praze, spoluzakladatel skupiny M 57, člen Nové skupiny

    Aktuální cena: 3.000 CZK (120 €)