Petr Nikl

Malíř, kreslíř, grafik, autor prostorových instalací a objektů, performer, hudebník. V letech 1987-1991 člen skupiny Tvrdohlaví a divadelního sdružení Mehedaha. Žije v Praze. Nikl je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti (1976-1980) a Akademie výtvarných umění v Praze (1981-1987), kde byl žákem Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Jeho tvorba, typická dětskou hravostí, sahá od maleb, grafik, přes prostorové (mnohdy haptické) instalace až k hudebním a divadelním performancím. Umělecké dílo chápe jako prostředek komunikace, proto s oblibou zapojuje diváky do svých her. Niklovy prvotiny, představené na výstavách skupiny Tvrdohlaví (1987, 1989) byly na téma zvířecí, obrácené nejen k prenatálnímu období života (kukly, larvy, embrya), ale i do fáze těsně po narození. Nikl je básník a také jeho výtvarné dílo je poetické, je pro něho způsobem, jak proniknout do světů a oblastí lidem běžně uzavřeným. Charakteristické pro práce z prvního období je, a to i díky autorově křehkému naturelu, barevná zemitost, kterou někdy střídá jemná, pastelová barevnost. Svět, který autor zobrazuje, balancuje někde na pomezí spánku a bdění. V obrazech z let devadesátých používá malíř fotografickou předlohu. Častým tématem je dítě a pro děti také vytváří své knihy říkadel a nonsensové poezie. Niklův výtvarný a literární svět charakterizuje hravost, fantazie, ale také důmysl. JO, JP (Olič Jiří, Potůček Jakub, Muzeum umění Olomouc, 2008)

  • Petr Nikl

    Obelisk

    Položka č.: 242059

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 01. 2020 18:40

    litografie, 1990, 31,3 x 25,5 cm, sign. PD Petr Nikl 1990, Antikvariát Dlážděná, žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Odhadní cena: 6 000 - 8 000 Kč CZK