Jaroslav Grus

(1891-1983)

žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU; malíř; v začátcích tvorby byl ovlivněn impresionismem, poté pod vlivem malířů UB, zvláště Rabase; v Jugoslávii strávil válečná léta, po návratu často cestoval, rozhodující vliv měla cesta do Francie; po krátké epizodě neoklasicismu a sociálního umění dospěl k vlastnímu pojetí fauvismu, kde hlavní roli hrály barevné plochy a linie; po válce se jeho metoda podřídila kresebnému základu, nabyla na popisnosti a začala se zajímat o technickou stránku krajiny (silnice, dráty elektrických vedení, silniční značky apod.); přispěl k rozvinutí socrealistické krajinomalby, byl nositelem řady vyznamenání; od 1977 stálá expozice v Galerii J. Gruse v Pardubicích (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • Jaroslav Grus

    (1891-1983)

    Zimní motiv

    Položka č.: 214755

    Vyvolávací cena: 650 CZK (25 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 02. 2020 14:29

    litografie, 44 x 59 cm, sign. PD J. Grus, rám, vzadu štítek s popisem, Antikvariát Ostrovní, žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU

    Aktuální cena: 650 CZK (25 €)

  • Jaroslav Grus

    (1891-1983)

    Zima

    Položka č.: 207242

    Vyvolávací cena: 3.300 CZK (123 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 31. 12. 2019 16:25

    olej, lepenka, 1936, 49,5 x 66 cm, sign. PD J. Grus, rám, na zadní straně věnování autora z roku 1970, poškozeno, Antikvariát Dlážděná, žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU

    Aktuální cena: 3.300 CZK (123 €)