Vilém Plocek

(1905-2001)

soukromý žák prof. J. Bendy a F. Tichého, člen spolku Purkyně, SVU Mánes; malíř, grafik; studoval na Střední škole bytového průmyslu v Praze; maloval především zátiší a městskou periferii (pražská Libeň); jeho výtvarný názor se difinitivně ustálil na přelomu 30. a 40. let; rané, bezpředmětné kubistické obrazy vystřídaly pohledy na panorama Polabí a zátiší s kuřáckými potřebami; častými motivy byly cihelny, uličky, přívozy, loďky i potopené lodi, ryby, staré vrby a rybáři; od 1945 začalo v jeho tvorbě převažovat poetické vidění, v 50. letech zachycoval lyrickým způsobem také ruskou krajinu; inspiroval řadu umělců (mj. F. Halase, B. Hrabala, E. Petišku ad.); pracoval většinou v kombinovaných technikých akvarelu, pastelu a barevných tuší, čímž dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti; vedle malby se zabýval i knižní ilustrací (Eduard Petiška, Ilja Erenburg ad.); zastoupen ve sbírkách MG v Brně, Okresního muzea Praha - východ, OG v Liberci, Městského muzea v Čelákovicích a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)

  • Vilém Plocek

    (1905-2001)

    Položka č.: 193806

    Vyvolávací cena: 50 CZK (2 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 02. 01. 2020 18:44

    tuš, papír, 37,8 x 33,4 cm, sign. PD Vilém Plocek, při pravém okraji mimo kresbu mírně zašpiněný papír, Antikvariát Dlážděná, soukromý žák prof. J. Bendy a F. Tichého, člen spolku Purkyně, SVU Mánes

    Aktuální cena: 50 CZK (2 €)

    Poslední dražitel: ID1**0 Historie příhozu