Pavel Sukdolák

(1925-2022)

žák prof. V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; od poloviny 60. let se zabývá zejména grafickou tvorbou v technice barevného leptu a akvatinty s vzájemně harmonicky propojenými prvky geometrickými, vegetativními, zoomorfními, architektonickými články a písmovými znaky, oba tematické okruhy se v jeho tvorbě často překrývají (krajina a příroda; znak a písmo); tisk z desek si pro zvýšení uměleckého výrazu a technické dokonalosti sám provádí na kvalitní ruční papír; vytváří technicky složité, barevně citlivě laděné dřevořezy i barevné litografie, v nichž zachycuje poetické vzpomínkové krajiny, složené nejčastěji z izolovaných abstrahovaných znaků, plné vznášení, otáčení, víření, chvění; kompozice však nejprve realizuje v pastelu; kresba je přesně vedená, kroužená, cítěná barevně, barevná škála je pestrá; dnešní abstraktní díla opět zachycují snový symbolický svět; příležitostně ilustruje básnické sbírky (Ch. Baudelaire, K. Biebl, B. Pasternak, J. Skácel, K. H. Mácha) a knihy, navrhuje poštovní známky, exlibris a novoročenky; zastoupen ve sbírkách NG v Praze, MG v Brně, PNP v Praze, Galerie v Havlíčkově Brodě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

  • Pavel Sukdolák

    (1925-2022)

    Ryba ve vodě

    Položka č.: 268600

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (42 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 01. 2023 12:02

    lept, 20,3 x 13 cm, sign. DU P. Sukdolák, č. 84/130, žák prof. V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.000 CZK (42 €)

  • Pavel Sukdolák

    (1925-2022)

    Vojáček

    Položka č.: 258124

    Vyvolávací cena: 50 CZK (3 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 18. 01. 2023 14:21

    litografie, 11,8 x 6,1 cm, sign. PD Sukdolák, Antikvariát Ostrovní, žák prof. V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar

    Aktuální cena: 50 CZK (3 €)

  • Pavel Sukdolák

    (1925-2022)

    Vír III

    Položka č.: 264014

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (125 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 14. 11. 2022 19:24

    akvatinta, 29,3 x 26 cm, sign. DU Pavel Sukdolák , č. 1/20, značeno LD, vytiskl P.S., antiqari.at Radhošťská, žák prof. V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar

    Aktuální cena: 3.100 CZK (130 €)

    Poslední dražitel: ID8**1 Historie příhozu