Adolf Jelínek Alex

(1890-1957)

Narozen 25.4. 1890 ve Strmilově u Jindřichova Hradce, zemřel 2. 9. 1957 v Praze. Studoval na UPŠ v Praze, poté byl žákem prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze. Malíř, grafik; maloval figury a podobizny, jeho dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze. V roce 1924 vystavoval na výstavě českých grafiků v Paříži (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)Adolf Jelínek, tvořící pod pseudonymem „Alex“ , se narodil roku 1890 ve Strmilově. Své výtvarné vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, Akademii v Mnichově a pražské Akademii (v ateliéru Maxe Švabinského). Jako jeho slavný profesor, i on se po celý život zabýval převážně tvorbou realistickou s jemným nádechem pozdního romantismu obracejícího se do první poloviny 19. století . Tak vznikají mnohé grafické práce s náměty potulných kejklířů, cikánů, pasoucích se koní nebo heroických jezdců plných dynamického a vzrušeného pohybu. Objevují se četné alegorie ročních období či motivy přírodní. Mimo to i témata fantaskní. Dokumentoval také významné stavby své doby – například mostu v Bechyni nebo Mohyly gen. Štefánika. Nevyhýbal se ani křesťanské tematice (četné barevné lepty Ecce Homo, Panny Marie s dítětem, Ukřižování aj). Jeho umělecký výraz je snadno rozpoznatelný díky již zmíněné dynamice a bravurní kresbě. Technika leptu a později suché jehly mu dovolovala vytvářet velmi subtilní grafické práce vyznačující se uvolněným rukopisem a sebejistou rukou zkušeného rytce. Jeho práce v sobě neutají inspiraci Rembrandtem či Maxem Švabinským. Malbě se nevěnoval soustavně a tak za nejdůležitější část jeho tvorby je třeba brát jeho práci v oboru grafiky. Mezi zajímavosti však patří jeho patentovaný vynález - tzv. „výtlačný štětec“ fungující na principu inkoustového pera, kterým barvu na plátno vytlačoval, čímž malba nabývala reliéfní struktury a patřičné hloubky. Kromě výtvarné tvorby se příležitostně pouštěl i do tvorby literární. Své romány doprovázel vlastními kresbami a grafickými pracemi („Černošedé oči“, „Pohádky“). Kromě toho ilustroval například bibliofilské vydání Puškinova Evžena Oněgina, Vrchlického „Českých balad“ či jeho „Legendu o sv. Prokopu“ . Alex zemřel roku 1957 v Praze. (z textu Martina Vaňka k výstavě v Muzeu Jindřichohradecka v roce 2007)

SEZNAM AUTORŮ

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Laně

    Položka č.: 211307

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 09. 2020 15:24

    akvatinta, 18 x 14 cm, sign. PD JA. Alex, rám, zašpiněný papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Modlitba

    Položka č.: 180996

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 29. 06. 2020 15:03

    lept, 19,5 x 14,7 cm, sign. PD A.J. Alex, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Povoz

    Položka č.: 215259

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 01. 06. 2020 14:51

    lept, 25,2 x 32,7 cm, sign. PD A. J. Alex, rám, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: ID5**4 Historie příhozu

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Cikáni

    Položka č.: 186506

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (48 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 09. 03. 2020 14:35

    lept, 5x lept A.J. Alex, úvodní slovo K. Herain, vydal F. Topič, Praha 1920, zažloutlý, při okrajích zvlněný papír, ochranné desky, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.200 CZK (48 €)

    Poslední dražitel: ID2**5 Historie příhozu

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Starý kůň

    Položka č.: 226107

    Vyvolávací cena: 190 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 12. 02. 2020 14:05

    akvatinta, 9 x 12,4 cm, sign. PD A.J. Alex, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 190 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: ID6**3 Historie příhozu

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Pegas

    Položka č.: 198399

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 10. 02. 2020 14:41

    měkký kryt, 1930, 10,3 x 13,4 cm, sign. PD A.J. Alex, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: ID7**8 Historie příhozu

Facebook