Richard Fremund

(1928-1969)

žák prof. V. Nechleby a V. Pukla na AVU v Praze, jeden z čelních představitelů skupiny Máj; malíř, grafik, scénický výtvarník; z AVU byl po prověrkách vyloučen, ale ujal se jej na DAMU prof. Tröster. Scénografii absolvoval v roce 1954; v polovině padesátých let čerpal z tradic českého moderního umění od Filly a Čapka až po Špálu; okouzlilo ho dílo Picassovo a Matissovo; byl výborným koloristou, měl cit pro formu; zaujal i svými autoportréty a vůbec portrétní tvorbou; zprvu se věnoval figurální malbě, poté obrazům krajin a vesnic, v nichž dominuje malířský znak; pro své krajiny našel způsob sdělení v námětech chalup u vody, kdy vodní hladina dělila obraz a současně odrážela v sobě štíty chalup; v šedesátých letech se orientoval na abstrakci, kombinoval techniku olejomalby s laky, do svých obrazů dělil plochu řadou svislých a vodorovných čar a vzniklé plochy vyplňoval kontrastními barvami; postupně do svých obrazů zapojoval výstřižky a jiné objekty; v roce 1967 jej uchvátil Leonardo a Botticelli, v jeho nečetných dílech mizela barva a nahradil ji plastický tvar; Fremund byl jedním z čelných představitelů skupiny Máj, která bojovala proti spoutávání tvůrčích snah soc. realismem; věnoval se malířské tvorbě, ilustracím, plakátu, volné i užité grafice; spolupracoval na inscenacích divadla Semafor a Rokoko; zastoupen ve sbírkách NG Praha, GHMP, MU Olomouc, GU Karlovy Vary, GVU Ostrava (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

  • Richard Fremund

    (1928-1969)

    Autoportrét

    Položka č.: 219644

    Vyvolávací cena: 1.300 CZK (49 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 05. 05. 2020 14:51

    lept, 1946, 13,5 x 13 cm, sign. PD fremund 46, Antikvariát Ostrovní, žák prof. V. Nechleby a V. Pukla na AVU v Praze, jeden z čelních představitelů skupiny Máj

    Aktuální cena: 1.300 CZK (49 €)

  • Richard Fremund

    (1928-1969)

    Karneval

    Položka č.: 242615

    Vyvolávací cena: 50 CZK (2 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 26. 02. 2020 18:02

    litografie, 12,3 x 8,6 cm, sign. PD R.F. 65, Antikvariát Dlážděná, žák prof. V. Nechleby a V. Pukla na AVU v Praze, jeden z čelních představitelů skupiny Máj

    Aktuální cena: 50 CZK (2 €)