Vladimír Suchánek

(1933-2021)

žák prof. C. Boudy, M. Salcmana, K. Lidického na PedF UK v Praze a V. Silovského na AVU, člen a předseda SČUG Hollar, člen European Academy of Sciences and Arts v Salzburku; malíř, grafik, ilustrátor; absolvoval studijní cesty po Evropě a USA; zabývá se malbou a grafikou; zpočátku se orientoval na expresivní projev s psychologickým výrazem (Dětský cyklus) a experimentoval v oblasti abstraktní grafiky, koláže a monotypu; později se zaměřil na barevnou litografii a její možnosti, jež obohatil o nové chrakteristické znaky; vytvořil si vlastní styl, kresbu na litografickém kameni lavíruje, rozmývá, výsledný grafický list se podobá akvarelu; inspiroval se secesí a symbolismem, díky nimž našel nová témata v mezilidských vztazích (cykly: 1975 Fragmenty - 6 vzpomínek na 6 let okupace, 1980 Zodiac, 1984 - Theatrum humanum, 1995 - Živly); významnou roli v jeho litografiích hraje motiv ženy (cykly Levitace) a portrét osobností z oblasti literatury a hudby (R. M. Rilke, F. Chopin, G. Mahler, L. Armstrong, bratři Čapkové); věnuje se drobné grafice, patří k nejznámějším tvůrcům exlibris v mezinárodním měřítku, za něž získal četná ocenění; doprovázel litograficky bibliofilské tisky vydávané Lyrou Pragensis, Spolkem českých bibliofilů i soukromě (K. Bednář, G. Apollinaire, Catullus, O. Březina), ilustroval knihy a zejména básnické sbírky (V. Nezval, F. Hrubín, O. Mikolášek, A. Sova, R. M. Rilke); v roce 1996 vytvořil návrh na svou první poštovní známku vydanou ke 100. výročí narození Josefa Sudka; zakladatel a kapelník hudebního tělesa Grafičanka; zúčastnil se přes 300 kolektivních výstav doma i v zahraničí a pravidelně mezinárodních grafických bienále ( Lublaň, Krakov, Paříž, Bradford, Tokio, Mulhouse, Verona, Toronto, Frederikshavn, Berlín, Miami ad.), na řadě grafických výstav od 70. let se podílel; zastoupen ve sbírkách NG a GHMP v Praze, Památníku Terezín, GMU v Hradci Králové, GU Karlovy Vary, Státní galerie Cheb, MU Olomouc, GHM Bratislavy, Albertina Vídeň, Puškinova muzea v Moskvě, Exlibris Centrum v Sint Niklaas v Belgii, Frederikshavn Kunst Museum v Dánsku, Musée de Chateau Malbor, Rockford Prints Museum a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)

SEZNAM AUTORŮ

  • Vladimír Suchánek

    (1933-2021)

    Kamil Bednář: Fryderyk a Marianna

    Položka č.: 231

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (140 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 27. 05. 2021 15:00

    bibliofilie, 28 x 21 cm, pět bar. litografií a obálka V. Suchánek, vydal Supraphon, Praha 1981, Ex. 34/200, na papíře z Velkých Losin, 26 s., brož., velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. C. Boudy, M. Salcmana, K. Lidického na PedF UK v Praze a V. Silovského na AVU, člen a předseda SČUG H…

    Aktuální cena: 3.500 CZK (140 €)

    Poslední dražitel: ID8**4 Historie příhozu

  • Vladimír Suchánek

    (1933-2021)

    Terč

    Položka č.: 236

    Vyvolávací cena: 150 CZK (6 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 06. 01. 2021 17:21

    litografie, 9,3 x 7,9 cm, sign. DU Vlad. Suchánek, Antikvariát Dlážděná, žák prof. C. Boudy, M. Salcmana, K. Lidického na PedF UK v Praze a V. Silovského na AVU, člen a předseda SČUG Hollar, člen European Academy of Sciences and Arts v Salzburku

    Aktuální cena: 150 CZK (6 €)

    Poslední dražitel: ID8**4 Historie příhozu

Instagram

Facebook