On a Ona
olej, plátno, 2003, 80 x 100 cm, sign. PD Načeradský, vzadu Načeradský, Posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti autora Petrem Machem. Jiří Načeradský se proslavil jako představitel Nové figurace šedesátých let. I v další tvorbě opouštěl figurativní námět zcela výjimečně, především věčné téma ženství zůstávalo záminkou pro jeho výtvarné zpracování v různých stylech i výtvarných technikách. Nabízená malba představuje vzácnou výjimku v jeho pojetí vztahů mezi mužem a ženou, neboť tentokráte překvapivě jako silnější pohlaví vyobrazil muže. Sám k tomu v rozhovoru pro Lidové noviny poznamenal: „Když ale chlapi jsou tak nudní. Všichni jsou stejní. Jenom chytřejší, hloupější, zločinci nebo hrdinové – žádný překvapení. Jsou spočitatelní, mají nějakou mechanickou logiku. Ženský, to je jiná. Aragon říkal, a na starý kolena tomu věřím čím dál víc, že „žena je budoucnost muže“. Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde jeho díla byla také opakovaně vystavena.
žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15
ID: 33
Vyvolávací cena: 72.000 CZK (3.000 €)
PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 03. 2023 15:00
Aktuální cena: 72.000 CZK (3.000 €)