Radomír Kolář (1924-1993)

žák prof. M. Holého na AVU v Praze, člen Armádního výtvarného studia

Quijotovské téma

litografie, 1983, 54,2 x 43,5 cm, sign. PD Matesům 24. XII 83 Radek, autorský tisk, PD věnování, přátelům se autor podepisoval pouze Radek. Radek Pilař, čestný občan města Jičín, vystudoval Akademii výtvarných umění pod vedením Vlastimila Rady. Věnoval se grafice, malbě, filmové tvorbě a režii. Okrajově spolupracoval s hudebním divadlem Semafor, Státním nakladatelstvím dětské knihy a podílel se na vzniku krátkých filmů. Jeho významným přínosem je založení oboru animované tvorby na FAMU v Praze. Spolu s postavou Večerníčka v roce 1965 Pilař vytvořil o dva roky později i postavičky Rumcajse, Manky a Cipíska. Výtvarníkův rukopis je velmi interesantní směsí realističnosti a naopak stylizovaného projevu, kdy vzhled běžných předmětů zjednodušuje do téměř archetypálních tvarů. Divákovi se tak věci jeví jako již dlouhodobě známé. Za postavu veselého loupežníka z Řáholce, do kterého možná (pod)vědomě otiskl vlastní podobu, získal mnoho ocenění, například Řád dětského úsměvu.

ID: 254747

Vyvolávací cena: 1.800 CZK (75 €)

Plánované ukončení: 23. 05. 2024 16:30

Aktuální cena: 1.800 CZK (75 €)