Kamil Lhoták (1912-1990)

Plátěný drak a červený trojboký jehlan

olej, plátno, podlepeno, 1964, 23 x 42 cm, sign. LD Kamil Lhoták 64, rám, vzadu napsán název autorem Drak a Jehlan, zatímco v soupise díla uvedeno pod názvem: Plátěný drak a červený trojboký jehlan. Dílo významného českého malíře, grafika a ilustrátora, člena Skupiny 42, jenž patří mezi nejznámější osobnosti českého umění II. poloviny 20. století. Originalita Lhotákovy osobitě poetické malby je založena na básnickém pohledu. Věrná vyobrazení technických předmětů, které jsou často zasazeny do kontrastně snového rázu prostředí, jsou pro autora typickým námětem. Právě technický pokrok byl v Lhotákově tvorbě hlavním inspirativním zdrojem. Osobitý byl i Lhotákův přístup k malování krajiny, nemaloval v plenéru, ale své dojmy si zaznamenával a zpracovával je později. Dívám se tak dlouho, až mám dojem v sobě, zdůrazňoval

Literatura: soupis malířského díla č. 1215/21

člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, Skupiny 42

ID: 281299

Vyvolávací cena: 1.200.000 CZK (50.000 €)

Plánované ukončení: 16. 05. 2024 16:24

Aktuální cena: 1.200.000 CZK (50.000 €)