Jan Knap (1949)

Knapův návrat k figuraci koncem 70. let (po abstraktním intermezzu) byl na jedné straně zjevně ovlivněn náboženskou malbou minulých století – zejména gotickou a raně renesanční – a na straně druhé nelze už v Knapových raných malbách přehlédnout autorův smysl pro „postmoderní humor“, vždy okořeněný kapkou cílené provokace vůči uměleckým i náboženským klišé. Na rozdíl od jeho postmoderních souputníků ale Knapovi nikdy nešlo o „vyprázdnění obsahu“ či „vzývání světa banalit“, ale naopak jako jeden z mála tehdejších figuralistů se malíř pokusil se vší vážností skloubit tradici se současností. Tvorba Jana Knapa – přestože byla již v osmdesátých letech vnímána v postmoderním kontextu – se na umělecké scéně prosazovala kvůli zjevnému náboženskému obsahu mnohem obtížněji, než práce jeho souputníků, dnes však jsou jeho obrazy, kresby a grafiky velmi ceněné. (Ladislav Daněk, Muzeum umění Olomouc, 2008)

akryl, papír, 67 x 50 cm, sign. PD , Jan Knap je nejvýznamnějším představitelem moderního sakrálního umění. Jeho plátna na pozorovatele působí neuvěřitelnou zbožností a pokorou, které jsou také charakteristické pro samotného malíře. Knapova díla zobrazují scény z Ježíšova dětství, často se zde objevují roztomilí andílci hrající na hudební nástroje. Atmosféra v Knapových malbách je idylická. Obrazy jsou umístěny v arkádové krajině nebo v idealizované východočeské krajině, kde Jan Knap strávil dětské roky. Všechny jeho obrazy vypráví nějaký příběh, jsou plné klidu, světla a čistoty.

studium na fakultě architektury na ČVUT v Praze, poté žák prof. Gerharda Richtera na Kunstakademie v Düsseldorfu, člen skupiny Normal

ID: 42

Vyvolávací cena: 25.000 CZK (1.042 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 30. 11. 2021 15:00

Aktuální cena: 25.000 CZK (1.042 €)