Anna Haskel (Häckel) (1864-?)

německá autorka medijních kreseb z Čech, z venkovského prostředí. Kreslit začala po svém padesátém roce, pastelkami na papíře - fantazijní květinové rozviliny ornamentálního charakteru střídavě symetrické a asymetrické. V našem souboru jsou kresby z 20. - 30. let, některé datované, některé i signované (vyskytují se obě podoby jména). V dobové literatuře se píše, že se účastnila výstav medijních kreseb, i v zahraničí (Švýcarsko). Nově, v rámci art brut, byly její kresby prezentovány poprvé v Praze 1998, potom ve Vídni, Paříži a Bruselu. Literatura: Art brut v Českých zemích (Mediumici, solitéři, psychotici), Olomouc 2008, s. 36-37, 183-184

Medijní kresba

pastel, tužka, papír, 1930, 30 x 22 cm, značeno PD 27/II 30, pastel, tužka, papír, Anna Haskel, nebo také Anna Hackel, se narodila v srpnu 1864 ve Volfarticích (Wolfersdorfu) u České Lípy. Pocházela ze skromného venkovského prostředí. Její rodiče zemřeli, když byla ještě dívka, a ona po třech letech manželství v roce 1887 ovdověla. K tomu se ještě přidala i smrt jejích dětí v raném věku. Anna se živila výrobou másla a měla málo času na jiné činnosti. Nutkání k umělecké tvorbě však sílilo a v padesáti ucítila, jak její ruka vede vyšší moc. Výsledkem této síly byla výroba kuriózních a často symetrických květinových vzorů provedených barevnými pastelkami. Značné množství jejích dochovaných děl pochází z počátku 30. let 20. století. V této době se účastnila skupinových výstav ve Švýcarsku a Francii a začala získávat mezinárodní uznání. V jedné recenzi výstavy bylo uvedeno, že dokončila několik tisíc děl a citovali umělce, který řekl: „Nepotřebuji se soustředit na svou práci, ale mohu mluvit a zároveň se jinak zaměstnávat.“ Během těchto výstav Anna vystavovala své práce po boku známých umělců, jako jsou: Odilon Redon, Victor Hugo, William Blake a Heinrich Nusslein. Díla Anny Hackel lze nalézt v následujících sbírkách: La Collection Saint-Anne v Paříži, Museum of Everything v Londýně a v CoMA v Německu., při horním okraji mírně poškozený papír

Provenience: literatura: Art brut v Českých zemích (Mediumici, solitéři, psychotici), Olomouc 2008, s. 36-37

ID: 27

Vyvolávací cena: 8.000 CZK (334 €)

PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 09. 12. 2021 15:12

Aktuální cena: 38.500 CZK (1.605 €)

Poslední dražitel: ID8**8 Historie příhozu