Historie příhozu - Karel Sabina: Upomínka na K.H. Máchu
Karel Svolinský (1896-1986)
žák prof. Š. Zálešáka, B. Kafky a F. Kysely na UMPRUM v Praze, člen a čestný člen SČUG Hollar, člen SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog; 1928 získal státní stipendium, působil ve speciálním ateliéru užité grafiky jako vedoucí a profesor na VŠUP v Praze (1945 - 1970); ve své tvorbě se orientoval zejména na kresbu, byl však všestranně nadaným umělcem; čerpal z lidového výtvarného projevu; kresbu charakterizuje citlivá, tenká, črtaná linie, barva jen náznakově koloruje kresebně vymezený tvar; jeho dílo má blízko k lidovému projevu i poezii, do které přetváří skutečnost; věnoval se i kresebným studiím pohybu (tance a sportu), zúročil je při návrzích tanečních lidových kostýmů (pro Skupinu J. Jeřábkové - Slovenské tance, Moravské dvojzpěvy); tvořil téměř všemi grafickými technikami, v portrétech převažuje kresba uhlem (M. Aleš, L. van Beethoven, A. Dvořák, L. Janáček); hojně užíval akvarelu a štětcové kresby či kolorované perokresby; v dílech ze 40. let jsou patrné ozvěny nenaplněných ideálů a tragických konců (Ikarovo téma); ilustroval řadu obálek na hudebniny (klavírní výtahy z oper B. Smetany, L. Janáčka, Z. Fibicha, písně E. Axmana) a knih; k nejznámějším patří čtyřdílná publikace o českém zvykosloví Český rok (K. Plicka a F. Volf, Praha 1944 - 1960); scénograf zejména oper B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů (Prodaná nevěsta pro divadla v Liberci a Olomouci, Její pastorkyňa pro Státní operu Vídeň), autor barevných vitráží, maleb na sklo a mozaik (1930 - 1931 - votivní okno knížete Jana Schwarzenberga pro severní okno chrámu sv. Víta), gobelínů (Orfeus, 1940), textilních návrhů (hedvábný šátek), bibliofilie, plakátů, známek, exlibris i bankovek (zejména portrétní práce); 1967 vydal knihu Útržky vzpomínek; realizoval monumentální mozaiky a mříže orloje na radnici v Olomouci (Jízda králů, 12 měsíců s námětem rolnických prací, číselníky, planetárium, kalendárium, spolupráce Marie Svolinská); zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, UPM a PNP v Praze, GVU v Ostravě, AJG v Hluboké nad Vltavou, MU a GVU v Olomouci, MG v Brně, Slezského zemského muzea v Opavě, SNG v Bratislavě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)
bibliofilie, 2x sign. dřevoryt, dvoubarev. frontispis a titul, úvodní a závěr. viněty, iniciály vše dřevorytem a podpis v tiráži K. Svolinský, doslov Fr. Krčma, 5. sv. knihovny Stožár, vydal Karel Jánský, Praha 1926, dobová polokož. vazba, 115 ex., 46 s., papír Zanders, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní
Čas příhozu: 22.05.2024 15:40
Příhoz dražitele (5**6) na cenu: 1.500 Kč