Adolf Jelínek Alex

(1890-1957)

Narozen 25.4. 1890 ve Strmilově u Jindřichova Hradce, zemřel 2. 9. 1957 v Praze. Studoval na UPŠ v Praze, poté byl žákem prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze. Malíř, grafik; maloval figury a podobizny, jeho dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze. V roce 1924 vystavoval na výstavě českých grafiků v Paříži (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)Adolf Jelínek, tvořící pod pseudonymem „Alex“ , se narodil roku 1890 ve Strmilově. Své výtvarné vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, Akademii v Mnichově a pražské Akademii (v ateliéru Maxe Švabinského). Jako jeho slavný profesor, i on se po celý život zabýval převážně tvorbou realistickou s jemným nádechem pozdního romantismu obracejícího se do první poloviny 19. století . Tak vznikají mnohé grafické práce s náměty potulných kejklířů, cikánů, pasoucích se koní nebo heroických jezdců plných dynamického a vzrušeného pohybu. Objevují se četné alegorie ročních období či motivy přírodní. Mimo to i témata fantaskní. Dokumentoval také významné stavby své doby – například mostu v Bechyni nebo Mohyly gen. Štefánika. Nevyhýbal se ani křesťanské tematice (četné barevné lepty Ecce Homo, Panny Marie s dítětem, Ukřižování aj). Jeho umělecký výraz je snadno rozpoznatelný díky již zmíněné dynamice a bravurní kresbě. Technika leptu a později suché jehly mu dovolovala vytvářet velmi subtilní grafické práce vyznačující se uvolněným rukopisem a sebejistou rukou zkušeného rytce. Jeho práce v sobě neutají inspiraci Rembrandtem či Maxem Švabinským. Malbě se nevěnoval soustavně a tak za nejdůležitější část jeho tvorby je třeba brát jeho práci v oboru grafiky. Mezi zajímavosti však patří jeho patentovaný vynález - tzv. „výtlačný štětec“ fungující na principu inkoustového pera, kterým barvu na plátno vytlačoval, čímž malba nabývala reliéfní struktury a patřičné hloubky. Kromě výtvarné tvorby se příležitostně pouštěl i do tvorby literární. Své romány doprovázel vlastními kresbami a grafickými pracemi („Černošedé oči“, „Pohádky“). Kromě toho ilustroval například bibliofilské vydání Puškinova Evžena Oněgina, Vrchlického „Českých balad“ či jeho „Legendu o sv. Prokopu“ . Alex zemřel roku 1957 v Praze. (z textu Martina Vaňka k výstavě v Muzeu Jindřichohradecka v roce 2007)

SEZNAM AUTORŮ

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Modlitba

    Položka č.: 180996

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 06. 04. 2020 14:48

    lept, 19,5 x 14,7 cm, sign. PD A.J. Alex, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Karlštejn

    Položka č.: 186518

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (72 €)

    Plánované ukončení: 06. 04. 2020 15:03

    akvatinta, 1920, 33 x 26 cm, sign. PD AJ Alex, rám, na rámu drobné oděrky, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.800 CZK (72 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Kavalerie (jízda)

    Položka č.: 202457

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (60 €)

    Plánované ukončení: 07. 04. 2020 14:11

    lept, 24,5 x 36,3 cm, sign. PD AJ Alex, rám, lehce zašpiněný papír, na rámu drobné oděrky, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.500 CZK (60 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Povoz

    Položka č.: 215259

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    Plánované ukončení: 07. 04. 2020 14:53

    lept, 25,2 x 32,7 cm, sign. PD A. J. Alex, rám, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 300 CZK (12 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Adamité

    Položka č.: 230324

    Vyvolávací cena: 800 CZK (32 €)

    Plánované ukončení: 08. 04. 2020 15:55

    lept, 42,2 x 64,5 cm, sign. PD JA. Alex, zašpiněný, pokrčený papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 800 CZK (32 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Kavalérie

    Položka č.: 230325

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 08. 04. 2020 15:56

    lept, 25 x 36,3 cm, sign. PD JA. Alex, na papíře drobné skvrny, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Pět leptů

    Položka č.: 228644

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (100 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2020 15:20

    5x lept, vše signováno, vydal Arthur Novák, Praha 1918, Ex. 32/65, volné listy v kartonových deskách, desky lehce poškozené, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 2.500 CZK (100 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Stavba zdymadla

    Položka č.: 240945

    Vyvolávací cena: 900 CZK (36 €)

    Plánované ukončení: 09. 04. 2020 17:15

    suchá jehla, lept, 42,2 x 55,2 cm, sign. PD J.A. Alex, zašpiněný, při okraji roztržený papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 900 CZK (36 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    V troskách chrámu

    Položka č.: 244217

    Vyvolávací cena: 500 CZK (20 €)

    Plánované ukončení: 14. 04. 2020 15:13

    lept, 32 x 45 cm, sign. PD A. J. Alex, při okrajích mimo tisk pokrčený a natržený papír, Antikvariát Dlážděná, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 500 CZK (20 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook