Adolf Jelínek Alex

(1890-1957)

Narozen 25.4. 1890 ve Strmilově u Jindřichova Hradce, zemřel 2. 9. 1957 v Praze. Studoval na UPŠ v Praze, poté byl žákem prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze. Malíř, grafik; maloval figury a podobizny, jeho dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze. V roce 1924 vystavoval na výstavě českých grafiků v Paříži (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1997, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)Adolf Jelínek, tvořící pod pseudonymem „Alex“ , se narodil roku 1890 ve Strmilově. Své výtvarné vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, Akademii v Mnichově a pražské Akademii (v ateliéru Maxe Švabinského). Jako jeho slavný profesor, i on se po celý život zabýval převážně tvorbou realistickou s jemným nádechem pozdního romantismu obracejícího se do první poloviny 19. století . Tak vznikají mnohé grafické práce s náměty potulných kejklířů, cikánů, pasoucích se koní nebo heroických jezdců plných dynamického a vzrušeného pohybu. Objevují se četné alegorie ročních období či motivy přírodní. Mimo to i témata fantaskní. Dokumentoval také významné stavby své doby – například mostu v Bechyni nebo Mohyly gen. Štefánika. Nevyhýbal se ani křesťanské tematice (četné barevné lepty Ecce Homo, Panny Marie s dítětem, Ukřižování aj). Jeho umělecký výraz je snadno rozpoznatelný díky již zmíněné dynamice a bravurní kresbě. Technika leptu a později suché jehly mu dovolovala vytvářet velmi subtilní grafické práce vyznačující se uvolněným rukopisem a sebejistou rukou zkušeného rytce. Jeho práce v sobě neutají inspiraci Rembrandtem či Maxem Švabinským. Malbě se nevěnoval soustavně a tak za nejdůležitější část jeho tvorby je třeba brát jeho práci v oboru grafiky. Mezi zajímavosti však patří jeho patentovaný vynález - tzv. „výtlačný štětec“ fungující na principu inkoustového pera, kterým barvu na plátno vytlačoval, čímž malba nabývala reliéfní struktury a patřičné hloubky. Kromě výtvarné tvorby se příležitostně pouštěl i do tvorby literární. Své romány doprovázel vlastními kresbami a grafickými pracemi („Černošedé oči“, „Pohádky“). Kromě toho ilustroval například bibliofilské vydání Puškinova Evžena Oněgina, Vrchlického „Českých balad“ či jeho „Legendu o sv. Prokopu“ . Alex zemřel roku 1957 v Praze. (z textu Martina Vaňka k výstavě v Muzeu Jindřichohradecka v roce 2007)

SEZNAM AUTORŮ


  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Jízdní hlídka v dešti

    Položka č.: 217051

    Vyvolávací cena: 350 CZK (14 €)

    Plánované ukončení: 22. 04. 2019 15:00

    lept, 12,3 x 13,6 cm, sign. PD A. J. Alex, Antikvariát Dlážděná, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Švabinského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

    Aktuální cena: 350 CZK (14 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Adolf Jelínek Alex

    (1890-1957)

    Legenda o sv. Prokopu

    Položka č.: 232803

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (80 €)

    Plánované ukončení: 09. 05. 2019 15:05

    28x lept, 16,7 x 14,6 cm, 2 listy chybí!!, 28 leptů a podpis JA Alex, 16,7 x 14,6, Ex. 280/400, vydala Žikešova Edice, Praha 1935, volné listy v plátěných deskách, lehce zašpiněný, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, studium na UPŠ v Praze, žák prof. A. Janka na Akademii v Mnichově a prof. M. Šva…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (80 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook