Maxmilián Švabinský

žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux Arts v Paříži, čestný člen JUV v Praze a KVU Aleš v Brně; malíř, kreslíř, grafik, pedagog; 1910 jmenován řádným profesorem Akademie umění v Praze na speciální škole pro grafické umění a malířství; jako profesor působil na AVU v Praze (1910-1939), vedoucí grafické speciálky (1910-1928), rektor (1916-1920, 1924-1926, 1933-1935), vedoucí figurálního malířského oddělení (1926-1939); zabýval se komorní i monumentální malbou, převažovaly figurální náměty a portréty (z rodinného prostředí i významných osobností veřejného a uměleckého života), kresbou, užitou i volnou grafikou (figurální a přírodní motivy, přírodní i sakrální náměty, portréty), plakátovou a známkovou tvorbou, mozaikou, návrhy vitráží, realizacemi pro architekturu (nástěnné obrazy Literatura a Umění pro Obecní dům v Praze); grafickými pracemi ilustroval řadu publikací; doménu jeho tvorby představuje grafické dílo, zejména dřevoryty v letech 1900-1923 a litografie v letech 1923-1933, významná jsou symbolistní malířská díla kolem 1900 (Chudý kraj, Splynutí duší) a monumentální žánrové malby; zastoupen ve sbírkách NG, PNP, UPM GHMP a Sbírkách Pražského hradu v Praze, Západočeské galerie v Plzni, MG v Brně, Muzea Kroměřížska v Kroměříži, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, GVU v Olomouci, GVU v Chebu, Východočeské galerie v Pardubicích, KGVU ve Zlíně, Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

  • Maxmilián Švabinský

    Vrba ve větru

    Položka č.: 278842

    Vyvolávací cena: 600 CZK (25 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 11. 03. 2024 14:40

    litografie, 1952, 17,9 x 12,7 cm, sign. PD MŠvabinský, zažloutlý papír, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale …

    Aktuální cena: 600 CZK (25 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Ženský akt v přírodě

    Položka č.: 276961

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 08. 2023 21:32

    litografie, 28 x 21 cm, sign. PD M. Švabinský, rám, č. 8/22, po celé grafice žluté flíčky, antiqari.at Radhošťská, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, čl…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: ID3**7 Historie příhozu

  • Maxmilián Švabinský

    Amor a dívka/Pozvánka na výstavu SVU Mánes

    Položka č.: 276163

    Vyvolávací cena: 800 CZK (34 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 08. 2023 15:02

    2x litografie, 1932, 11 x 7 / 12 x 17,5 cm, 1x sign. PD MŠvabinský, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des …

    Aktuální cena: 800 CZK (34 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Turnovská krajina

    Položka č.: 276161

    DRAŽBA UKONČENA: 07. 08. 2023 15:00

    litografie, 1945, 25 x 18 cm, značeno PD na kameni M. Švabinský, Antikvariát Dlážděná, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Bea…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

  • Maxmilián Švabinský

    Vlastní podobizna Aetatis Suae LXXXV

    Položka č.: 250800

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 11. 2022 15:13

    litografie, 1958, 18,5 x 12,9 cm, sign. PD MŠvabinský, Antikvariát Ostrovní, žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux Arts v …

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)