Josef Istler

(1919-2000)

žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga; malíř, grafik; charakteristickým rysem jeho tvorby byly tři významné složky: fantomatická postava, konstruktivní tvarová metafora a výrazově autonomní struktura, ktrerá čerpá z romantické přeludnosti bažin; prošel cestou od fyziologické analýzy a figur magického realismu k abstrakci; jde o volně vztyčené plošné malířské objekty s plnou vnitřní stavbou, tvořenou spletí vegetabilních, zpola fyziologických útvarů, v nichž splývá podoba těla či hlavy s obrazem stěny obydlí či náznakem fantaskního rostlinného útvaru; Istler spolupracoval s okruhem, který se stranou veřejnosti seskupil kolem K. Teiga a 1951 sestavil řadu sborníků "Znamení zvěrokruhu"; 1953 vznikly dvě verze jeho pouštního monstra "Nařvan", v témže roce se podílel na kompletaci pěti ineditních "Objektů", které navazují na pracovní sborníky z r. 1951 a jejich iniciátorem byl básník Vratislav Effenberger; vyvrcholením úsilí o spojení imaginárního a prostorové konstruktivnosti byly rozměrné obrazy "Objekt" a "Žlutá postava" (1956); v roce 1958 se v jeho tvorbě objevují shrnutí všech tendencí a způsobů; stává se po dvě desetiletí vůdčí osobností lyrické abstakce, vzniká grafický cyklus "Hlavy" (1958 - 1959); cyklus monotypů "Insinuace" (1965) pokračuje v tendenci fosforeskujících iluzivních objektů; v dalším období pokládá často poloreliéfní plochy před poměrně kllidná pozadí, aby sloučil harmonii barev s informální strukturou barvy jako hmoty; patří mezi čelné představitele českého a evropského surrealismu a informelu; účastnil se na výstavách českého výtvarného umění doma i v zahraničí; vytvořil také monumentální realizace (1969 - triptych pro letiště Praha - Ruzyně, 1975 - vitráž pro školu v Mostě), spolu s M. Medkem, J. Koblasou a K. Neprašem vytvořil jedinečné výtvarné řešení interiéru kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích na Moravě; zastoupen v NG Praha, MG Brno, Památníku národního písemnictví Praha, GHMP, Tate Gallery London, Centre G. Pompidou Paris, British Museum London, Stedelijk Museum Amsterdam, Museum Marseille, Musée de L´Art Moderne de la Ville de Paris, Museum Bochum, Munchen, Geneve, Stockholm, oblastních galeriích České republiky aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Triptych

    Položka č.: 38

    Vyvolávací cena: 1.200 CZK (45 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 17. 06. 2020 15:00

    bibliofilie, 3x jednobarevný signovaný lept J. Istler, vyd. J. Horáček, Zd. Janeba a Zd. Šíma, Chrudim, 1996, ex. 9A/50 (vyšlo též 110 výtisků v tříbarevném provedení), volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Fran…

    Aktuální cena: 1.200 CZK (45 €)

    Poslední dražitel: ID6**9 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    V. Obrtel: Vodotrysk

    Položka č.: 52

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (67 €)

    bibliofilie, 3x bar. kombin. techn. J. Istler (85/200), podpis v tiráži V. Obrtel, vyd. Památník národního písemnictví, Praha, 1987, ruční papír, 250 výtisků, volné listy v obálce, nestr., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Franci…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (75 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Obrazy, kresby, grafika (Z let 1939-1989)

    Položka č.: 34

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 19. 05. 2020 14:22

    Plakát - katalog, vyd. k výstavě v galerii Mladá Fronta, Praha, 1989, 1 list, 43,5 x 31 cm, v polovině přeložen, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: ID4**9 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kompozice - Figura II

    Položka č.: 1139

    Vyvolávací cena: 500 CZK (19 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:59

    lept, 1992, 9 x 13 cm, sign. PD istler 92, rám, č. 120/120, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 500 CZK (19 €)

    Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kompozice - Figura I

    Položka č.: 1138

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:58

    lept, 1992, 9 x 13 cm, sign. PD istler 92, rám, č. 109/120, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 600 CZK (23 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Oko

    Položka č.: 1136

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:56

    lept, 1971, 18 x 12, 5 cm, sign. DU Istler 71, rám, č. 36/200, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 700 CZK (26 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Objekt

    Položka č.: 960

    Vyvolávací cena: 900 CZK (34 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 14:00

    monotyp, airbrush, papír, 1978, 10,5 x 15 cm, sing. PD Istler, Vzadu popsáno autorem p.f 1978 Istler, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 900 CZK (34 €)

    Poslední dražitel: ID7**1 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Pištec

    Položka č.: 958

    Vyvolávací cena: 600 CZK (23 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 13:58

    lept, 1994, 7 x 11,5 cm, sign. PD Istler 94, č. 150/170, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 600 CZK (23 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vladimír Holan: Rhymes to Be Traded for Bread

    Položka č.: 293

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (130 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 6x sign. bar. lept J. Istler, vyd. v Edici 33 František Janás, Praha, ex. XVII/80 na ručním papíře z Velkých Losin a s podp. vydavatele a překladatelky (Irma Charvátová) v tiráži, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skup…

    Aktuální cena: 3.600 CZK (134 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Luna v zelené

    Položka č.: 167

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (38 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 12. 06. 2019 15:00

    monotyp, airbrush, papír, 1977, 7,5 x 14 cm, sign. PD istler 77, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 1.000 CZK (38 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kříže

    Položka č.: 283

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (104 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 05. 2019 15:03

    bibliofilie, 10x sign. barevný lept J. Istler, vyd. Karel Žižkovský a Josef Runštuk, ex. 38/100, Edice Biblos, sv. 20, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar …

    Aktuální cena: 4.600 CZK (171 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vít Obrtel: Dvanáct textů

    Položka č.: 194

    bibliofilie, 3x barevný sign. lept J. Istler, vyd. CZV SSM Pozemních staveb, Brno, 1981, ex. 22/60 na ručním papíru z Velkých Losin, podpis V. Obrtela a Fr. Janáse (vydání připravil) v tiráži, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skup…

    Aktuální cena: 4.900 CZK (182 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Franz Kafka: Z deníků

    Položka č.: 137

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (112 €)

    bibliofilie, 6x signovaný lept J. Istler, připravil a vyd. Fr. Janás (podpis v tiráži) jako 37. svazek Edice 33, ex. XIII E.A./50, grafické listy tiskl Jan Mauler, ruční papír Print, text česky a německy, volné listy v obálce, 30s., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera …

    Aktuální cena: 4.200 CZK (156 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Soubor grafických listů

    Položka č.: 195

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (149 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 8x dvoubarevný signovaný lept J. Istler, vyd. Spolek sběratelů a přátel exlibris, Pardubice, 1996, ex. B1/100 (vyšlo též 50 výtisků v jednobarevné variantě), volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Fr…

    Aktuální cena: 4.000 CZK (149 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Hlavy

    Položka č.: 64

    bibliofilie, osm leptů J. Istler, tiskl Zd. Šíma, vydal Spolek sběratelů a přátel Exlibris, Pardubice 1992, Ex. 104/120, volné listy v papírové obálce, výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČU…

    Aktuální cena: 3.500 CZK (130 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Šamsuddín Muhammad Háfez: Z dívánu

    Položka č.: 61

    Vyvolávací cena: 8.500 CZK (315 €)

    bibliofilie, 6x barevná kombinovaná technika v textu (19,4 x 13,3 cm, vše signováno) a 1x na přední obálce (exlibris Lyra Pragensis) J. Istler, vyd. Supraphon, Praha, 1987, ex. 126/200, ed. Lyra Pragensis, sv. 136, komb. techniky tiskl Pavel Dřímal, ruční papír z Velkých Losin, brož svázaná nití s o…

    Aktuální cena: 8.500 CZK (315 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Obrazy, grafika

    Položka č.: 122

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 18:34

    katalog, obs. velké mn. čb. a několik bar. vyobrazení děl, texty J. Kříže a sezn. 205 vyst. prací, vyd. OG Liberec, GVU Cheb a OG Karlovy Vary, 1989, sešit, 48s., lehce ušpiněno, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen sur…

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Anděl smrti II.

    Položka č.: 241723

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 02. 2020 15:13

    lept, 1995, 20 x 14,5 cm, sign. PD Istler 95, č. 79/100, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 900 CZK (34 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 242055

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (445 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 22. 01. 2020 18:33

    litografie, 1960, 52,8 x 40 cm, sign. PD Istler 60, č. XIV., kvalitní a charakteristická práce jednoho z našich nejvýznamnějších zástupců zejména poválečné abstraktní tvorby. Byl zakládajícím členem skupiny Ra, členem skupiny Mánes, člen hnutí Phases, SČVG Hollar a člen výrazné na mezinárodním poli …

    Aktuální cena: 12.000 CZK (445 €)

    Odhadní cena: 20 000 - 25 000 Kč CZK

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Zrcadlo

    Položka č.: 215729

    Vyvolávací cena: 300 CZK (12 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 30. 12. 2019 18:21

    lept, 1998, 15,5 x 11,7 cm, sign. PD istler 98, 114/150, mírně pokrčený papír, Antikvariát Dlážděná, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 400 CZK (15 €)