Josef Istler

(1919-2000)

žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga; malíř, grafik; charakteristickým rysem jeho tvorby byly tři významné složky: fantomatická postava, konstruktivní tvarová metafora a výrazově autonomní struktura, ktrerá čerpá z romantické přeludnosti bažin; prošel cestou od fyziologické analýzy a figur magického realismu k abstrakci; jde o volně vztyčené plošné malířské objekty s plnou vnitřní stavbou, tvořenou spletí vegetabilních, zpola fyziologických útvarů, v nichž splývá podoba těla či hlavy s obrazem stěny obydlí či náznakem fantaskního rostlinného útvaru; Istler spolupracoval s okruhem, který se stranou veřejnosti seskupil kolem K. Teiga a 1951 sestavil řadu sborníků "Znamení zvěrokruhu"; 1953 vznikly dvě verze jeho pouštního monstra "Nařvan", v témže roce se podílel na kompletaci pěti ineditních "Objektů", které navazují na pracovní sborníky z r. 1951 a jejich iniciátorem byl básník Vratislav Effenberger; vyvrcholením úsilí o spojení imaginárního a prostorové konstruktivnosti byly rozměrné obrazy "Objekt" a "Žlutá postava" (1956); v roce 1958 se v jeho tvorbě objevují shrnutí všech tendencí a způsobů; stává se po dvě desetiletí vůdčí osobností lyrické abstakce, vzniká grafický cyklus "Hlavy" (1958 - 1959); cyklus monotypů "Insinuace" (1965) pokračuje v tendenci fosforeskujících iluzivních objektů; v dalším období pokládá často poloreliéfní plochy před poměrně kllidná pozadí, aby sloučil harmonii barev s informální strukturou barvy jako hmoty; patří mezi čelné představitele českého a evropského surrealismu a informelu; účastnil se na výstavách českého výtvarného umění doma i v zahraničí; vytvořil také monumentální realizace (1969 - triptych pro letiště Praha - Ruzyně, 1975 - vitráž pro školu v Mostě), spolu s M. Medkem, J. Koblasou a K. Neprašem vytvořil jedinečné výtvarné řešení interiéru kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích na Moravě; zastoupen v NG Praha, MG Brno, Památníku národního písemnictví Praha, GHMP, Tate Gallery London, Centre G. Pompidou Paris, British Museum London, Stedelijk Museum Amsterdam, Museum Marseille, Musée de L´Art Moderne de la Ville de Paris, Museum Bochum, Munchen, Geneve, Stockholm, oblastních galeriích České republiky aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Obrazy, kresby, grafika (Z let 1939-1989)

    Položka č.: 34

    Vyvolávací cena: 200 CZK (8 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 19. 05. 2020 14:22

    Plakát - katalog, vyd. k výstavě v galerii Mladá Fronta, Praha, 1989, 1 list, 43,5 x 31 cm, v polovině přeložen, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 200 CZK (8 €)

    Poslední dražitel: ID4**9 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 115

    Vyvolávací cena: 19.000 CZK (679 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 05. 2020 15:00

    monotyp, 1944, 26 x 29 cm, sign. DU Istler 44, rám, Josef Istler je zapsán v dějinách umění nejen jako člen surrealistické skupiny Ra, ale také jako účastník prvních výstav mezinárodního sdružení CoBrA. Vedle malířské tvorby autor rozvíjel také grafické dílo. Istlerovy monotypy, které stojí mezi mal…

    Aktuální cena: 19.000 CZK (679 €)

    Odhadní cena: 25 000 - 35 000 CZK

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Krajina I

    Položka č.: 37

    Vyvolávací cena: 68.000 CZK (2.429 €)

    olej, kombinovaná technika, karton, 1990, 28 x 35 cm, sign. PD istler 90, rám, vzadu razítko autora a popis, originální a vysoce kvalitní práce z oceňovaného období jednoho z našich nejvýraznějších představitelů zejména poválečné abstrakce. Je považován víceméně za autodidakta, malířství studoval je…

    Aktuální cena: 68.000 CZK (2.429 €)

    Odhadní cena: 90 000 - 120 000 CZK

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 36

    Vyvolávací cena: 30.000 CZK (1.072 €)

    kombinovaná technika, deska, 35,5 x 25 cm, sign. DU Istler, rám, autor před II. sv. válkou studoval v Jugoslávii u V. Hofnera, posléze se seznámil s Toyen a Teigem, což na jeho tvorbu mělo zásadní vliv. Stal se členem surrealistické Skupiny RA, v rámci mezinárodního expresionismu vystavoval se členy…

    Aktuální cena: 30.000 CZK (1.072 €)

    Odhadní cena: 45 000 - 60 000 CZK

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kompozice - Figura II

    Položka č.: 1139

    Vyvolávací cena: 500 CZK (18 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:59

    lept, 1992, 9 x 13 cm, sign. PD istler 92, rám, č. 120/120, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 500 CZK (18 €)

    Poslední dražitel: ID2**6 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kompozice - Figura I

    Položka č.: 1138

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:58

    lept, 1992, 9 x 13 cm, sign. PD istler 92, rám, č. 109/120, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 600 CZK (22 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Oko

    Položka č.: 1136

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 16:56

    lept, 1971, 18 x 12, 5 cm, sign. DU Istler 71, rám, č. 36/200, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 700 CZK (25 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Objekt

    Položka č.: 960

    Vyvolávací cena: 900 CZK (33 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 14:00

    monotyp, airbrush, papír, 1978, 10,5 x 15 cm, sing. PD Istler, Vzadu popsáno autorem p.f 1978 Istler, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 900 CZK (33 €)

    Poslední dražitel: ID7**1 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Pištec

    Položka č.: 958

    Vyvolávací cena: 600 CZK (22 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 13. 12. 2019 13:58

    lept, 1994, 7 x 11,5 cm, sign. PD Istler 94, č. 150/170, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 600 CZK (22 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vladimír Holan: Rhymes to Be Traded for Bread

    Položka č.: 293

    Vyvolávací cena: 3.500 CZK (125 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 28. 11. 2019 15:00

    bibliofilie, 6x sign. bar. lept J. Istler, vyd. v Edici 33 František Janás, Praha, ex. XVII/80 na ručním papíře z Velkých Losin a s podp. vydavatele a překladatelky (Irma Charvátová) v tiráži, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skup…

    Aktuální cena: 3.600 CZK (129 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Luna v zelené

    Položka č.: 167

    Vyvolávací cena: 1.000 CZK (36 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 12. 06. 2019 15:00

    monotyp, airbrush, papír, 1977, 7,5 x 14 cm, sign. PD istler 77, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 1.000 CZK (36 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Kříže

    Položka č.: 283

    Vyvolávací cena: 2.800 CZK (100 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 05. 2019 15:03

    bibliofilie, 10x sign. barevný lept J. Istler, vyd. Karel Žižkovský a Josef Runštuk, ex. 38/100, Edice Biblos, sv. 20, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar …

    Aktuální cena: 4.600 CZK (165 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vít Obrtel: Dvanáct textů

    Položka č.: 194

    bibliofilie, 3x barevný sign. lept J. Istler, vyd. CZV SSM Pozemních staveb, Brno, 1981, ex. 22/60 na ručním papíru z Velkých Losin, podpis V. Obrtela a Fr. Janáse (vydání připravil) v tiráži, volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skup…

    Aktuální cena: 4.900 CZK (175 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Franz Kafka: Z deníků

    Položka č.: 137

    Vyvolávací cena: 3.000 CZK (108 €)

    bibliofilie, 6x signovaný lept J. Istler, připravil a vyd. Fr. Janás (podpis v tiráži) jako 37. svazek Edice 33, ex. XIII E.A./50, grafické listy tiskl Jan Mauler, ruční papír Print, text česky a německy, volné listy v obálce, 30s., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera …

    Aktuální cena: 4.200 CZK (150 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Soubor grafických listů

    Položka č.: 195

    Vyvolávací cena: 4.000 CZK (143 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 23. 05. 2019 15:00

    bibliofilie, 8x dvoubarevný signovaný lept J. Istler, vyd. Spolek sběratelů a přátel exlibris, Pardubice, 1996, ex. B1/100 (vyšlo též 50 výtisků v jednobarevné variantě), volné listy v obálce, výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Fr…

    Aktuální cena: 4.000 CZK (143 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Hlavy

    Položka č.: 64

    bibliofilie, osm leptů J. Istler, tiskl Zd. Šíma, vydal Spolek sběratelů a přátel Exlibris, Pardubice 1992, Ex. 104/120, volné listy v papírové obálce, výborný stav, Antikvariát Ostrovní, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČU…

    Aktuální cena: 3.500 CZK (125 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Šamsuddín Muhammad Háfez: Z dívánu

    Položka č.: 61

    Vyvolávací cena: 8.500 CZK (304 €)

    bibliofilie, 6x barevná kombinovaná technika v textu (19,4 x 13,3 cm, vše signováno) a 1x na přední obálce (exlibris Lyra Pragensis) J. Istler, vyd. Supraphon, Praha, 1987, ex. 126/200, ed. Lyra Pragensis, sv. 136, komb. techniky tiskl Pavel Dřímal, ruční papír z Velkých Losin, brož svázaná nití s o…

    Aktuální cena: 8.500 CZK (304 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Obrazy, grafika

    Položka č.: 122

    Vyvolávací cena: 250 CZK (9 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 20. 03. 2019 18:34

    katalog, obs. velké mn. čb. a několik bar. vyobrazení děl, texty J. Kříže a sezn. 205 vyst. prací, vyd. OG Liberec, GVU Cheb a OG Karlovy Vary, 1989, sešit, 48s., lehce ušpiněno, dobrý stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen sur…

    Aktuální cena: 250 CZK (9 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Struktura

    Položka č.: 204

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (429 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 01. 11. 2018 15:00

    fokalk, 1945, 38 x 27 cm, sign. vzadu ve výřezu Istler 1945, rám, na rámu drobné oděrky, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 12.000 CZK (429 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Surrealistická kompozice I.

    Položka č.: 199

    Vyvolávací cena: 7.000 CZK (250 €)

    lept, měkký kryt, 1944, 14,5 x 16,6 cm, sign. DU Istler 44, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 7.000 CZK (250 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vegetace I.

    Položka č.: 198

    suchá jehla, 1944, 15 x 17 cm, sign. PD Istler 44, rám, č. II- 1/5, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Vegetace II.

    Položka č.: 197

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (215 €)

    suchá jehla, 1944, 10 x 14 cm, sign. DU Istler 44, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 6.000 CZK (215 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Surrealistická figura II.

    Položka č.: 196

    Vyvolávací cena: 5.500 CZK (197 €)

    lept, 1945, 15,5 x 12 cm, sign. PD Istler 45, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 5.500 CZK (197 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Surrealitstická figura 1

    Položka č.: 194

    lept, 1945, 16 x 11,5 cm, sign. DU Istler 45, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Surrealistická kompozice II.

    Položka č.: 192

    Vyvolávací cena: 4.500 CZK (161 €)

    dřevoryt, 1945, 13,5 x 10,5 cm, sign. DU Istler 45, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 4.500 CZK (161 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Přizrak na pobřeží

    Položka č.: 191

    dřevoryt, 1945, 13,5 x 11 cm, sign. PD Istler 45, rám, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 846

    Vyvolávací cena: 800 CZK (29 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 09. 2018 03:32

    lept, 1998, 17,5 x 11,5 cm, sign. PD Istler 98, č. 157/200, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 800 CZK (29 €)

    Poslední dražitel: ID6**7 Historie příhozu

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Položka č.: 18

    Vyvolávací cena: 15.000 CZK (536 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 24. 05. 2018 15:00

    lept, 1944, 16,5 x 24 cm, sign. PD Istler 44, rám, č. 3-6/I, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K. Teiga

    Aktuální cena: 15.000 CZK (536 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    V. Obrtel: Vodotrysk

    Položka č.: 51

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (65 €)

    DRAŽBA UKONČENA: 21. 03. 2018 15:00

    bibliofilie, 3x barevná grafika kombinovanou technikou J. Istler (17/200), podpis v tiráži V. Obrtel, vyd. Památník národního písemnictví, Praha, 1987, ruční papír, 250 výtisků, volné listy v obálce, nestr., výborný stav, antiqari.at Radhošťská, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cob…

    Aktuální cena: 1.800 CZK (65 €)

  • Josef Istler

    (1919-2000)

    Zd. Lorenc: Zavazadlo s posledním romantismem 20. století anebo konec

    Položka č.: 39

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (72 €)

    bibliofilie, 2 x sign. lept Jos. Istler, vydal Milan Mikuš, Praha 1992, nestr., orig. brož, ex. 111/198, ed. Střelec sv. 1, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák německého malíře Waltera Höfnera, člen skupiny Cobra (Belgie a Francie), člen surrealistické Skupiny RA, SČUG Hollar a Společnosti K…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (72 €)