Jan Merta (1952)

Nora

serigrafie, 1998, 35,2 x 27,5 cm, sign. PD Jan Merta 98, rám, č. 49/100, Představujeme soubor grafik od autora Jana Merty, jenž patří k nejvýznamnějším českým malířům umělecké generace, která na výtvarnou scénu nastoupila v 80. letech 20. století. Se svými kolegy, ke kterým patřili například Petr Nikl, Antonín Střížek, Jiří David nebo Tomáš Císařovský, poznali tehdy ilegální díla podzemních ateliérů Stanislava Kolíbala, Adrieny Šimotové, Václava Boštíka či Čestmíra Kafky. Sám Jan Merta tvrdí, že jeho malířský projev dostal autentický směr v polovině 80. let, kdy studoval na Akademii výtvarných umění a zažil první kontroverze s profesorským sborem. Jeho svéráznost můžeme chápat různými způsoby: jako pocit, expresi, osobní ikonografii či symboliku, myšlenkové obsahy apod. Dílo Jana Merty lze charakterizovat touhou po stavebné jednoduchosti a čistotě, dále po abstrahované, symbolické barevnosti, rovněž po úsilí o strukturální prohloubení plochy, které vytváří křehká tužková podkresba, zdůrazňující zázračnou světelnost kompozic. Skromější paleta barev spolu s použitím jen mála prvků vedou k pojetí obrazu jako filozofického celku, odrážející jednotu lidského bytí a myšlení

žák prof. O. Oplta, J. Ptáčka

ID: 281933

Vyvolávací cena: 9.500 CZK (396 €)

Plánované ukončení: 11. 07. 2024 17:00

Aktuální cena: 9.500 CZK (396 €)

Odhadní cena: 18 000 - 22 000 CZK