Karel Černý (1910-1960)

Karlův most

uhel, papír, 1954, 44,7 x 65,5 cm, sign. LD K. Černý Š 54, rám, Karel Černý je český malíř, kreslíř, ilustrátor a grafik původem z Brna. Vyučil se mechanikem, ale už odmalička tíhl k výtvarné tvorbě, v čemž měl matčinu podporu. Při zaměstnání pak navštěvoval večerní kurzy kresby a malby a posléze se rozhodl přihlásit na AVU. Před budovou akademie prý stál se svými kresbami tak dlouho, až si jich všiml Jakub Obrovský, který Černého přijal rovnou do druhého ročníku. Z počátku byl ovlivněn především Janem Preislerem – fascinovala ho typická melancholie a osamělost vystupující z jeho děl. Tento rys Černý převzal a terapeuticky s ním pracoval. Sám totiž trpěl trvalým postižením páteře, které ovlivnilo jeho fyzický vzhled. Z temného období se vymanil až v poválečných letech, kdy začal cestovat a každý rok navštěvoval Francii. Tamní krajina s mořem ho povznášela, a tím se i jeho paleta začala projasňovat. Nabízený uhel vznikl v plodném období, kdy výtvarník často vystavoval v zahraničí. Karlův most je na něm zachycený pravděpodobně z mostu Mánesova. V roce 1954 tam Černý jistě musel stát, jelikož vždy zachycoval krajinu v plenéru. Více než detaily nebo zapojení mostu do pražského panoramatu ho zajímá most jako místo, kde sídlí genius loci. Vltava poklidně protéká pod jeho oblouky, avšak nad mostem se stahují mračna. Ty propouští dramaticky roztříštěné paprsky slunce a dávají výjevu punc nadpřirozena. Uhel nezapře umělce školeného v kubismu a expresionismu, jehož díla působí vždy jasným a dynamickým, leč mírně zneklidňujícím dojmem. Osamělost, kterou malíř zakoušel po celý život, dokresluje absence živých postav na mostu. (Anita Nikl)

Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, 4. 9. - 1. 11. 2015, Praha.

Literatura: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 743.

žák prof. J. Obrovského na AVU v Praze, člen SVU Mánes

ID: 281954

Vyvolávací cena: 110.000 CZK (4.584 €)

Plánované ukončení: 11. 07. 2024 17:21

Aktuální cena: 110.000 CZK (4.584 €)

Odhadní cena: 130 000 - 160 000 CZK