Petr Nikl (1960)

Malíř, kreslíř, grafik, autor prostorových instalací a objektů, performer, hudebník. V letech 1987-1991 člen skupiny Tvrdohlaví a divadelního sdružení Mehedaha. Žije v Praze. Nikl je absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti (1976-1980) a Akademie výtvarných umění v Praze (1981-1987), kde byl žákem Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Jeho tvorba, typická dětskou hravostí, sahá od maleb, grafik, přes prostorové (mnohdy haptické) instalace až k hudebním a divadelním performancím. Umělecké dílo chápe jako prostředek komunikace, proto s oblibou zapojuje diváky do svých her. Niklovy prvotiny, představené na výstavách skupiny Tvrdohlaví (1987, 1989) byly na téma zvířecí, obrácené nejen k prenatálnímu období života (kukly, larvy, embrya), ale i do fáze těsně po narození. Nikl je básník a také jeho výtvarné dílo je poetické, je pro něho způsobem, jak proniknout do světů a oblastí lidem běžně uzavřeným. Charakteristické pro práce z prvního období je, a to i díky autorově křehkému naturelu, barevná zemitost, kterou někdy střídá jemná, pastelová barevnost. Svět, který autor zobrazuje, balancuje někde na pomezí spánku a bdění. V obrazech z let devadesátých používá malíř fotografickou předlohu. Častým tématem je dítě a pro děti také vytváří své knihy říkadel a nonsensové poezie. Niklův výtvarný a literární svět charakterizuje hravost, fantazie, ale také důmysl. JO, JP (Olič Jiří, Potůček Jakub, Muzeum umění Olomouc, 2008)

Růžový pták

olej, plátno, 2003, 135 x 120 cm, sign. na zadní straně Petr Nikl 2003, rám, Petr Nikl se věnuje divadlu, fotografii, hudbě, výtvarnému umění, loutkářství, psaní a ilustrování knih. Ve všech oborech se výrazně odlišuje a tvoří skutečně osobitá díla. Charakteristickým rysem jeho výtvarných děl je decentní barevnost, hravost a nespoutaná fantazie. Spolu s Františkem Skálou, Jaroslavem Rónou a dalšími byl členem zaniklé skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého a v roce 2008 ocenění Magnesia litera za knihu Záhádky. Věnuje se hlavně ilustracím a grafikám, nabízené dílo Růžový pták je svým médiem tudíž na trhu mírně neobvyklé. Vidíme na něm spontánně zachycené zvíře, které se malíř nerozpakuje ukázat ve stavu oproštěném od reality. Zdůrazňuje jeho hlavní rysy, jako je dlouhý krk a opeřené tělo, které tvarem a načechranou strukturou připomíná rozvlněnou saténovou sukni ve větru. Dlouhá noha spolu s protáhlým krkem vyvažuje dynamickou kompozici, kterou umělec umisťuje do umírněného, ale barevně velmi příjemného vakua, jež podtrhuje tvary a náladu objektu. Námětem tohoto působivého, vizuálně dobře uchopitelného a silného obrazu se stala esence bohatě zbarveného ptáka, který se možná právě chystá vzlétnout nebo si jen protřepává křídla. Umělec nám nevnucuje vlastní pohled na svět, směr myšlení či pokřivenou nebo abstraktní realitu. Uděluje nám další kreativní lekci na téma světa kolem nás. (Anita Kudličková)

žák prof. A. Paderlíka na AVU v Praze, člen Umělecké skupiny Tvrdohlaví

ID: 282002

Vyvolávací cena: 185.000 CZK (7.709 €)

Plánované ukončení: 11. 07. 2024 18:09

Aktuální cena: 185.000 CZK (7.709 €)

Odhadní cena: 220 000 - 280 000 CZK