Karel Veržakovský (1924-1963)

Karel Veržakovský se narodil roku 1924. Jeho matka byla Češka, otec Ukrajinec, Bělogvardějec, kterého krátce po narození syna fyzicky zlikvidovali bolševici. Studoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru figurální malby u profesora Jakuba Obrovského. Počátky jeho tvorby jsou inspirovány impresionismem. Tato etapa na konci 40. let postupně přechází do realismu a na začátku 50. let až k fotografickému realismu. Souběžně s hyperrealismem vznikají první práce ovlivněné surrealismem. Druhá polovina 50. let akceptuje vliv abstrakce a mnohdy předbíhá tímto výrazem i své slavnější současníky. Celkově v jeho tvorbě vynikla zejména surrealistická a abstraktní perioda, jež prokázala výjimečnost jeho mimořádného talentu. S umělci své doby se prakticky nestýkal. Naopak pevné bylo jeho přátelství s Andrejem Bělocvětovem. Jejich tvorba se po dlouhá léta vyvíjela společně, vzájemně se výrazně ovlivňovali. Jeho prostřednictvím se seznámil také v té době již slavným fotografem Josefem Sudkem, který po jeho smrti zdokumentoval jeho malířskou pozůstalost.

Zátiší s květinou

olej, plátno, 1957, 55,5 x 70,5 cm, sign. PN Veržakovský 57, klínový rám

žák prof. J. Obrovského na AVU v Praze

ID: 239369

Vyvolávací cena: 2.500 CZK (93 €)

DRAŽBA UKONČENA: 16. 06. 2020 18:31

Aktuální cena: 2.500 CZK (93 €)

Poslední dražitel: ID3**8 Historie příhozu