Jaroslav Grus (1891-1983)

žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU; malíř; v začátcích tvorby byl ovlivněn impresionismem, poté pod vlivem malířů UB, zvláště Rabase; v Jugoslávii strávil válečná léta, po návratu často cestoval, rozhodující vliv měla cesta do Francie; po krátké epizodě neoklasicismu a sociálního umění dospěl k vlastnímu pojetí fauvismu, kde hlavní roli hrály barevné plochy a linie; po válce se jeho metoda podřídila kresebnému základu, nabyla na popisnosti a začala se zajímat o technickou stránku krajiny (silnice, dráty elektrických vedení, silniční značky apod.); přispěl k rozvinutí socrealistické krajinomalby, byl nositelem řady vyznamenání; od 1977 stálá expozice v Galerii J. Gruse v Pardubicích (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)

Zimní motiv

litografie, 44 x 59 cm, sign. PD J. Grus, rám, vzadu štítek s popisem

žák prof. H. Schwaigera na AVU v Praze, zakládající člen Skupiny 58, předseda SČVU

ID: 214755

Vyvolávací cena: 650 CZK (25 €)

DRAŽBA UKONČENA: 11. 02. 2020 14:29

Aktuální cena: 650 CZK (25 €)