Ludmila Jiřincová (1912-1994)

litografie, 31,8 x 22,5 cm, sign. PD L. Jiřincová, č. 81/200, Ludmila Jiřincová se řadí mezi nejznámější české výtvarnice. Věnovala se jak volné tvorbě, tak grafice, jež pokrývala široké spektrum námětů. Proslula zasněnými portréty žen skrytých pod závoji či s květy ve vlasech, jejichž pozadí poukazuje na blíže neurčité bezčasí. Výtvarný talent projevovala Jiřincová již od dětství. Studium započala na soukromé malířské škole Rudolfa Vejrycha a dále pokračovala na Státní odborné keramické škole v Praze u profesora Václava Vokálka. Studia zakončila na pražské Akademii, kde se mezi lety 1935-1939 vzdělávala v ateliéru T. F. Šimona. Zpočátku se zajímala o přírodní tematiku, květiny a malbu zátiší, později se přidalo i krajinářství a plakátová tvorba. Jiřincová byla taktéž ceněnou ilustrátorkou. Na počátku 50. let svými akvarely vyznačujícími se čistotou výtvarného pojetí a zároveň vědeckou exaktností doplnila Atlas léčivých rostlin. Dále ilustrovala mnohé básnické sbírky, např. díla K. H. Máchy či Jaromíra Erbena. Od počátku 40. let byla členkou SČUG Hollar i SVU Mánes a až do své smrti se účastnila mnohých tuzemských i zahraničních výstav, nepatrně zašlý papír

Antiqari.at Radhošťská

ID: 279757

Vyvolávací cena: 3.000 CZK (125 €)

DRAŽBA UKONČENA: 25. 01. 2024 18:37

Aktuální cena: 3.200 CZK (134 €)

Odhadní cena: 6 000 - 7 000 CZK