Michael Rittstein

(1949)

studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes; malíř, grafik, ilustrátor; patří k představitelům expresivní figurální malby generece 70. let, který navázal na tradici moderní české grotesky a především na novou figuraci; v rané tvorbě těžil z podnětů barokní fresky, pod vlivem surrealismu směřoval přes symbolickou abstrahující malířskou strukturu k fantaskní metafoře, později jej zaujalo odosobněné prostředí města; sarkastické líčení mezilidských, zejména intimních vztahů je založeno na výrazové nadsázce, tvarové deformaci a jasném koloritu; "mýty dneška" nazírá jako groteskně pitvorné dějě, ale s rostoucí mírou výtvarné stylizace a obrazného vyjadřování se jeho příběhy proměňují v děsivé delirantní vize, v nichž fetišizované spotřební předměty nabývají forem hybridních příšer a útočných monster, ohrožujících samu lidskou existenci; stupňoval expresivitu své tvorby, na přelomu 70. a 80. let zaplňoval plochu obrazu mnoha ději, častěji se věnoval i obrazům a kresbám s ústřední figurou malovanou velkorysým gestem s výraznou tvarovou nadsázkou, veristické detaily se často pojí s oživlými útvary nezpracované hmoty vzniklými záznamem explozivních fyzických akcí; v 80. letech kladl v tvorbě důraz také na větší formát; zabývá se i prostorovými instalacemi a objekty, věnuje se kresbě, ilustraci a volné grafice; ilustroval více než 20 knižních titulů pro nakladatelství Práce, Lidové nakladatelství, Mladá fronta, Albatros, Profil Ostrava, Středočeské nakladatelství a Odeon, v letech 1975 - 1992 ilustroval řadu bibliofilií; zastoupen ve sbírkách NG, GHMP, ČMVU, PNP v Praze, MG v Brně, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie B. Rejta Louny, OG Liberec, GU Karlovy Vary, MU Olomouc, GVU Ostrava, Centre G. Pompidou Paris, Albertinum Wien a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2003)

SEZNAM AUTORŮ

  • Michael Rittstein

    (1949)

    Lednice

    Položka č.: 19708

    Vyvolávací cena: 55.000 CZK (2.200 €)

    ZAHÁJIT DRAŽBU ...

    kvaš, papír, 1992 -1993, 49 x 35 cm, VD M.Rittstein, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

    Aktuální cena: 55.000 CZK (2.200 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Michael Rittstein

    (1949)

    Štěkači

    Položka č.: 238593

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    Plánované ukončení: 14. 10. 2020 20:55

    sítotisk, 1980, 17 x 21,5 cm, sign. PD M. Rittstein 80, č. 26/35, soupis Hédervári č. 126, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Michael Rittstein

    (1949)

    Modré sukýnky

    Položka č.: 238594

    Vyvolávací cena: 1.900 CZK (76 €)

    Plánované ukončení: 14. 10. 2020 20:56

    litografie, 1997, 24 x 19,5 cm, sign. PD M. Rittstein 97, č. 21/60, soupis Hédervári č. 126, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.900 CZK (76 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Michael Rittstein

    (1949)

    Na balkoně

    Položka č.: 238595

    Vyvolávací cena: 1.950 CZK (78 €)

    Plánované ukončení: 14. 10. 2020 20:57

    sítotisk, 1987, 29,5 x 21,2 cm, sign. PD M. Rittstein 87, č. 11/50, soupis Hédervári č. 87, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

    Aktuální cena: 1.950 CZK (78 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Michael Rittstein

    (1949)

    Olomoucké kulturní léto

    Položka č.: 249254

    Vyvolávací cena: 250 CZK (10 €)

    Plánované ukončení: 15. 10. 2020 19:10

    tisk, plakát, formát A2 cm, antiqari.at Radhošťská, studium na SOŠV v Praze, žák prof. A. Paderlíka na AVU tamtéž, spoluzakladatel Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece, člen uměleckého sdružení Nová skupina a SVU Mánes

    Aktuální cena: 250 CZK (10 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Facebook