Jiří Načeradský (1939-2014)

Čekání na pivo

olej, plátno, 2010, 97 x 130 cm, sign. LN Načeradský 2010, Jiří Načeradský se proslavil jako čelný představitel Nové figurace šedesátých let. I v další tvorbě opouštěl figurativní námět zcela výjimečně. Nabízená malba z roku 2010 představuje melancholický autoportrét, při jehož vzniku malíř upřednostnil redukované tvarosloví před precizností provedení. Již v roce 1967 vysvětlil Načeradský tento svůj přístup v rozhovoru pro časopis Výtvarná práce: „Chtěl bych dělat obrazy, na které je možno se dlouho koukat a vracet se k nim, ale nikoli za cenu toho, že by byly jen perfektní malbou. Proto dělám tak rychle – pomáhá mi to ubránit se svodům řemesla, do kterých člověk upadá, když malba vzniká pomalu a když má člověk chuť z ní dělat vyváženou kompozici.“ Jiří Načeradský je zastoupen 7 díly ve sbírce pařížského Centre G. Pompidou, kde jeho díla byla také opakovaně vystavena. Dále jsou jeho obrazy vystaveny ve stálých expozicích pražské Národní galerie, bratislavského Art Musea Danubiana a celé řady regionálních galerií. Posouzeno kurátorem a správcem pozůstalosti autora Petrem Machem.

žák prof. V. Rady na AVU v Praze, člen Volného sdružení 12/15

ID: 281956

Vyvolávací cena: 80.000 CZK (3.334 €)

Plánované ukončení: 11. 07. 2024 17:23

Aktuální cena: 80.000 CZK (3.334 €)

Odhadní cena: 120 000 - 150 000 CZK