Jan Saudek - Černobílé fotografie

Narodil se 13.5.1935 v Praze.

Vyučil se fotografem, poté studoval reprodukční fotografii na Státní grafické škole v Praze. V letech 1952–1983 pracoval jako dělník v tiskárně. Od roku 1983 je fotografem ve svobodném povolání. Zabývá se také malířskou tvorbou. Klíčovou roli v jeho tvorbě sehrává manýristická, aranžovaná fotografie, tematizovaná výrazně eroticky. Stál na počátku proudu inscenované fotografie u nás, a i ve světě a tuto tvorbu rozvíjí do současnosti. V 60. letech vznikla řada citlivých černobílých snímků exponující silně kontrastní intimní vztahy těl dospělého člověka a malého dítěte. Od konce 60. let inscenuje figurální scény ve svém sklepním ateliéru s typickou oprýskanou zdí, kontrastující se zdůrazněnou senzualitou lidského těla, kde vzniká podstatná část jeho díla. V 70. letech se soustředil na ručně kolorovanou aranžovanou fotografii, připomínající kompozicí, rekvizitami a kostýmy atmosféru přelomu století. Občas své představy dotváří fotomontážemi. V posledních letech je zaujat plynutím času – procesem zrání a stárnutí, věnuje se i mezilidským vztahům. Je autorem četných emisí pohlednic a plakátů v Evropě a v USA. Jeho snímky byly publikovány v četných zahraničních odborných časopisech. Jan Saudek je světově nejproslulejším českým fotografem současnosti se stovkami samostatných výstav po celém světě. Je zastoupen v mnoha prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

Nabízená kolekce 39 černobílých fotografií pochází ze sbírky soukromého sběratele, který ji zakoupil z pozůstalostní sbírky po významné sběratelce umění Anne Baruch, kterou spravuje Baruch Foundation (Jacques Baruch Gallery) v Chicagu, USA. Jedná se o autorem signované a číslované vintage printy s originálním autorským razítkem. Řada z nich byla reprodukována v mnoha knižních publikacích. Kolekce fotografií z tvůrčího období 1958-1980 byla shlédnuta a ověřena Janem Saudkem.

Dražené položky pochází z nabídky Antikvariátu Dlážděná. Díla je možné připravit k nahlédnutí po předchozí domluvě s pracovníky antikvariátu, e-mail: antikvariat.dlazdena@seznam.cz

  • Jan Saudek

    Pouta lásky č. 1 (Chains of Love)

    Položka č.: 1

    Vyvolávací cena: 16.000 CZK (640 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:30

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1958/1980, 37 x 28,5 cm, sign. PD Jan Saudek, č. 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

    Aktuální cena: 16.000 CZK (640 €)

  • Jan Saudek

    Kostkované nebe (Vánek)

    Položka č.: 2

    Vyvolávací cena: 12.000 CZK (480 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:31

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1963/1978, 26 x 23,5 cm, sign. PD Jan Saudek, 24/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

    Aktuální cena: 12.000 CZK (480 €)

  • Jan Saudek

    Pavla, poprvé a naposled (Single, Wet Cloth)

    Položka č.: 3

    Vyvolávací cena: 14.000 CZK (560 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:32

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977/1978, 36,5 x 28,2 cm, sign. LD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

    Aktuální cena: 14.000 CZK (560 €)

  • Jan Saudek

    USA / Samuel (Bloomington, Indiana)

    Položka č.: 4

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:33

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1969/1980, 23 x 17,4 cm, sign. PD Jan Saudek, 25/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Černé slzy (Black Tear/Tears of Love)

    Položka č.: 5

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:34

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1969/1980, 37,6 x 29,4 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Očekávání (Expectation, Image No. 146)

    Položka č.: 6

    Vyvolávací cena: 15.000 CZK (600 €)

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:35

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977/1978, 32 x 29 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

    Aktuální cena: 15.000 CZK (600 €)

  • Jan Saudek

    Woman with Black Hat and Cigarette (Eva)

    Položka č.: 7

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:36

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 37,3 x 28 cm, sign. PD Jan Saudek, 1/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Řekni mi, zrcadlo... (I.)

    Položka č.: 8

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:37

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1978/1979, 38,3 x 29,2 (14,8 x 27) cm, sign. PD Jan Saudek, 24/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Jan's Dream (Invisible)

    Položka č.: 9

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:38

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 38,5 x 28,5 cm, sign. DU Jan Saudek, 11/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Magda Reifová

    Položka č.: 10

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:39

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1974/1982, 28,4 x 21 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, Portrét herečky známé především dětskému televiznímu publiku: Magdalena Reifová se narodila v listopadu roku 1963. Začátek herecké kariéry se datuje do roku 1972, kdy po boku Marty Vančurové účinkovala v s…

  • Jan Saudek

    Motýl, co nikdy nevzlétnul

    Položka č.: 11

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:40

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1978/1979, 27,2 x 35 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno a značeno razítkem Jacques Baruch Gallery, Chicago, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Pra…

  • Jan Saudek

    Maruška

    Položka č.: 12

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:41

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1975/1980, 36,7 x 28,5 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Helena Růžičková (Image No. 105)

    Položka č.: 13

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:42

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977/1978, 27,5 x 21,5 cm, sign. PD Jan Saudek, 6/50, na zadní straně popsáno autorem a značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Helena Růžičková (Na vycházce)

    Položka č.: 14

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:43

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 23 x 26 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, na zadní straně značeno autorskými razítky Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Ženský akt (Image No. 201)

    Položka č.: 15

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:44

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1978/1979, 35,8 x 28,5 cm, sign. PD Jan Saudek, 24/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno a značeno razítkem Jacques Baruch Gallery, Chicago, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v P…

  • Jan Saudek

    Nude Boy (Image No. 27)

    Položka č.: 16

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:45

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1972/1980, 36,6 x 27,8 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Prchavý sen (Whore with Cigarette/The Dream of Evelyn/The Elusive Dreams of Last Summer)

    Položka č.: 17

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:46

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1976/1977, 27 x 22,1 cm, sign. PD Jan Saudek, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno, nečíslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Milan

    Položka č.: 18

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:47

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1975/1980, 37,5 x 27,3 cm, sign. PD Jan Saudek, 26/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Who Cares? (Mily, tanečnice)

    Položka č.: 19

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:48

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 32,8 x 28,7 cm, sign. PD Jan Saudek, 2/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Patrik a Denisa

    Položka č.: 20

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:49

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1982/1984, 25,7 x 38,8 cm, sign. DU Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    David

    Položka č.: 21

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:50

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1979, 26 x 23 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, Fotografie zachycuje umělcova syna Davida. David Saudek (* 28. května 1966 v Praze) je dnes multimediální umělec, tvořící v oblasti klasické malby, fotografie, video-artu a filmu. Na zadní straně značeno autorský…

  • Jan Saudek

    Karolína (Děvčátko v klobouku)

    Položka č.: 22

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:51

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1975/1980, 37,8 x 27,3 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Dívka Yid (Little Girl in Underpants and white Shoes)

    Položka č.: 23

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:52

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 38 x 28,8 cm, sign. PD Jan Saudek, 7/20, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Ali + Blani

    Položka č.: 24

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:53

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1972/1981, 23 x 27 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Luisa (Whore with Heart Locket)

    Položka č.: 25

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:54

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 37,6 x 28,1 (27 x 22) cm, sign. LD Jan Saudek, 3/30, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Georgetta (Hairy/She Goes Strong)

    Položka č.: 26

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:55

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1984, 20,7 x 28 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Image No. 203 (Z cyklu This Star is Mine)

    Položka č.: 27

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:56

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1978/1979, 22,7 x 26,7 cm, sign. PD Jan Saudek, 23/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, v pravém horním rohu mírně pokrčený papír, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Baletka (Woman in Fox Fur and Doll/Ballerina)

    Položka č.: 28

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:57

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1976/1977, 27,8 x 22,8 cm, sign. PD Jan Saudek, 25/50, na zadní straně popsáno autorem, značeno autorskými razítky Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    A Pregnant Child, 1977

    Položka č.: 29

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:58

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1977, 28 x 23 cm, sign. PD Jan Saudek, 24/50, LD popsáno autorem, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze

  • Jan Saudek

    Marcela (Katčin klaun)

    Položka č.: 30

    Plánované ukončení: 03. 12. 2020 18:59

    bromostříbrná fotografie (vintage print), 1980, 22,5 x 17,2 cm, sign. PD Jan Saudek, 22/50, na zadní straně značeno autorským razítkem Jan Saudek, datováno a číslováno, Antikvariát Dlážděná, studium na Státní grafické škole v Praze